Η εκπαιδευτική κοινότητα της Π.Ε. Κοζάνης τιμά σήμερα την επέτειο της εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου το 1973. Στις σχολικές μονάδες της Δ.Δ.Ε. Π.Ε. Κοζάνης οι μαθητές, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών, οργάνωσαν γιορτές τιμής και μνήμης, αφιερωμένες στον αγώνα για τη δημοκρατία, την ελευθερία και τη δικαιοσύνη.

Στα Σέρβια Κοζάνης το Γυμνάσιο και το ΓΕΛ οργάνωσαν ένα εξαιρετικό αφιέρωμα στα γεγονότα του Νοέμβρη με ποιοτική μουσική, κριτικό ιστορικό λόγο και συμβολικές δραματοποιήσεις.

Χαιρετίζοντας την εξαιρετική αυτή διοργάνωση, η διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης υπογραμμίζει ότι το μήνυμα του Πολυτεχνείου και η αγωνιστικότητα των φοιτητών εμπνέουν και τους σημερινούς μαθητές, που δίνουν τους δικούς τους αγώνες και αποτελούν την ελπίδα μας μέσα στις δύσκολες και ζοφερές συνθήκες του καιρού μας.