Νοέ 08 2021

Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας – B΄ Εξεταστική Περίοδος 2021

Σας ενημερώνουμε ότι οι εξετάσεις της Β΄περιόδου 2021 για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας θα γίνουν το Σάββατο 18 Δεκεμβρίου και την Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 2021.

Οι αιτήσεις συμμετοχής θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά (στη διεύθυνση https://kpg.it.minedu.gov.gr/) από τη Δευτέρα 08-11-2021 έως τη Δευτέρα 15-11-2021 και ώρα 23:59.

Παρακάτω παρατίθενται το Δελτίο Τύπου της προκήρυξης των εξετάσεων, οι οδηγίες χρήσης του πληροφοριακού συστήματος υποβολής των δηλώσεων συμμετοχής και ενημερωτικά έντυπα σχετικά τις περιοχές εξέτασης, το πρόγραμμα, τις προδιαγραφές των εξετάσεων και τις ειδικές περιπτώσεις:

Δελτίο Τύπου Προκήρυξης Εξετάσεων ΚΠΓ

Καταχώρηση αίτησης, οδηγίες χρήσης

Περιοχές Εξέτασης_ΚΠΓ 2021B

Πρόγραμμα Εξετάσεων_ΚΠΓ 2021B

Προδιαγραφές Εξετάσεων ΚΠΓ 2021Β

Πίνακας Ειδική περίπτωση – Διευκολύνσεις

Εφιστούμε την προσοχή στις παρακάτω περιπτώσεις:

1. για την περίπτωση καταβολής του παραβόλου των εξετάσεων μέσω ΕΛ.ΤΑ., αυτή να γίνει έγκαιρα διότι χρειάζονται δύο με τρεις εργάσιμες ημέρες ώστε να είναι δυνατή η δέσμευση του παραβόλου από την Επιτροπή ελέγχου δικαιολογητικών, λαμβανομένης υπόψιν της ημερομηνίας λήξης υποβολής των αιτήσεων (15-11-2021 και ώρα 23:59). Εάν δε γίνει η δέσμευση του παραβόλου η αίτηση δε μπορεί να οριστικοποιηθεί.
  2. (όπως αναφέρεται και στο έντυπο των οδηγιών για την υποβολή της αίτησης) τα δικαιολογητικά της αίτησης που θα μεταφορτωθούν (upload) στην εφαρμογή θα πρέπει να είναι αρχεία τύπου PDF, μεγέθους μέχρι 2 ΜB ανά αρχείο.
    ⏵Σε περίπτωση που το μέγεθος του αρχείου pdf είναι μεγαλύτερο από 2MB, θα πρέπει πρώτα να μειώσετε (π.χ. μέσω δωρεάν υπηρεσίας στο διαδίκτυο όπως ΄online pdf compress’) το μέγεθος αυτού, ώστε να είναι εφικτή μετά η μεταφόρτωσή του.
    ⏵Στις περιπτώσεις εγγράφου ταυτοπροσωπίας (ταυτότητα) όπου χρειάζονται αμφότερες οι πλευρές του εγγράφου ή/και σε περίπτωση που απαιτηθεί σε ένα τύπο δικαιολογητικού (π.χ. στη γνωμάτευση από Δημόσιο Νοσοκομείο) να μεταφορτωθούν περισσότερα από ένα αρχεία pdf, ο υποψήφιος θα χρειαστεί να εκτελέσει πρώτα την συγχώνευση αυτών (π.χ. μέσω δωρεάν υπηρεσίας στο διαδίκτυο ‘online pdf merge’) σε ένα ενιαίο αρχείο και μετά να μεταφορτώσει το συγκεκριμένο αρχείο στην ηλεκτρονική του Αίτηση.

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την υποβολή αιτήσεων και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται μπορείτε να επικοινωνείτε με τα τηλέφωνα της Δ.Δ.Ε. Κέρκυρας (2661032987, 2661038072, 2661080630, 2661048877, 2661031395, εσωτερικό 109 – Γ. Αμοιρίδης) και την ηλεκτρονική διεύθυνση greeker@sch.gr.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας – B΄ Εξεταστική Περίοδος 2021