18-04-2016 Έκθεση μαθητικών δραστηριοτήτων Πληροφορικής στο Κόκκινο Σπίτι

Στις 19-21 Απριλίου 2016 στο Κόκκινο Σπίτι στη Χαλκίδα θα πραγματοποιηθεί η έκθεση μαθητικών δραστηριοτήτων Πληροφορικής με τη συμμετοχή σχολείων της ευρύτερης περιοχής Χαλκίδας (Τομέας Πληροφορικής του  1ου ΕΠΑ.Λ. Χαλκίδας, Γυμνάσιο Κανήθου, Γυμνάσιο Ψαχνών και Γυμνάσιο Νέας Αρτάκης). Η έκθεση έχει ενταχθεί  στις εκδηλώσεις της Εβδομάδας  Μαθητικής Δημιουργίας 2016 της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Εύβοιας.

Παράλληλα στα πλαίσια της έκθεσης την Τρίτη 19/4/2016 και τη Τετάρτη 20/04/2016 το Κέντρο Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών της Δ.Δ.Ε Εύβοιας (Κε.Πλη.Νε.Τ) οργανώνει   δράσεις  για την εκπαιδευτική ρομποτική και τον προγραμματισμό. Μεταξύ άλλων θα πραγματοποιηθούν   παρουσιάσεις,  επιδείξεις  και δραστηριότητες από τους μαθητικούς διαγωνισμούς εκπαιδευτικής ρομποτικής. Στην παρουσίαση θα συμμετάσχουν οι μαθητικές ομάδες των σχολείων της Εύβοιας, που έλαβαν μέρος στους μαθητικούς διαγωνισμούς Ρομποτικής και στο μαθητικό διαγωνισμό Πληροφορικής.

Η έκθεση είναι ελεύθερη για το κοινό (ώρες λειτουργίας 9.30-13.30 και 18.00-20.30). Ενδεικτικό πρόγραμμα εκδηλώσεων Τρίτη 19/4/2016:

• 9.30-13.30 Πρωινή ζώνη: Παράλληλες Παρουσιάσεις-επιδείξεις στο χώρο της έκθεσης
  • 18:00 Έναρξη απογευματινής ζώνης
  • 18.15-18.45 Διαγωνισμοί (Πανελλήνιοι-Ολυμπιάδα) Εκπαιδευτικής Ρομποτικής (Ι.Σομαλακίδης, Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Η.Οικονομάκος Γυμνάσιο Κανήθου)
  • 18.45-19.15 Μαθαίνοντας για τη Ρομποτική μέσα από την επίλυση προβλήματος και την κατασκευή. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα  στην Εστία Γνώσης Χαλκίδας για τη Ρομποτική (Α.Αράπογλου).
  • 19.15-20.15 Οι μαθητές μιλούν για την Πληροφορική και τη Ρομποτική (Γυμνάσιο Κανήθου, Γυμνάσιο Ψαχνών, 1ο ΕΠΑ.Λ. Χαλκίδος, Γυμνάσιο Ν.Αρτάκης, 9ο Δημοτικό Χαλκίδας, Δημοτικό Βαθέoς Αυλίδας).
  • Παράλληλα στο χώρο της έκθεσης θα πραγματοποιούνται παρουσιάσεις και επιδείξεις από τους μαθητές