4η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή-Παραολυμπιακή εβδομάδα [ 5-9 Φεβρουαρίου 2024]

α

4η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή εβδομάδα

4ème semaine franco-hellénique olympique et paralympique

Για 4η συνεχόμενη χρονιά, από τις 5 έως τις 9 Φεβρουαρίου 2024, με την ευκαιρία των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών αγώνων που θα διεξαχθούν το καλοκαίρι στο Παρίσι:

– το Τμήμα Εκπαιδευτικής Συνεργασίας του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος,

– η Ελληνική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Επιτροπή,

– η Εθνική και Γαλλική Ολυμπιακή Ακαδημία

διοργάνωσαν την 4η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή εβδομάδα, προσκαλώντας όλους τους μαθητές της χώρας μας καθώς και τους μαθητές της Ακαδημίας των Παρισίων, να μοιραστούν ένα κοινό πάθος, τον αθλητισμό και τις αξίες του μέσα από συζητήσεις με κορυφαίους αθλητές.  Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση, αξιοποιώντας την ευκαιρία που τους δόθηκε να συναντηθούν διαδικτυακά με κορυφαίους Γάλλους και Έλληνες ολυμπιονίκες και παραολυμπιονίκες αθλητές, όλοι τους εξέχουσες προσωπικότητες, πρότυπα για όλους, πηγή έμπνευσης κι ενθάρρυνσης για κάθε νέο. Οι αθλητές μοιράστηκαν μαζί τους μοναδικές προσωπικές εμπειρίες, απάντησαν σε ερωτήσεις, ενώ οι μαθητές ανακάλυψαν τις αξίες και τα ιδεώδη του Ολυμπισμού, με ιδιαίτερη έμφαση το θέμα της ένταξης, της αποδοχής της διαφορετικότητας και της εξάλειψης των διαφορών.

Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων που διεξήχθησαν με ταυτόχρονη μετάφραση στα ελληνικά και στα γαλλικά [επίσημη γλώσσα των Ολυμπιακών Αγώνων], οι μαθητές είχαν αρχικά την ευκαιρία να δουν βίντεο με πρώτες εικόνες από τον σχεδιασμό της τελετής έναρξης στην πόλη του φωτός το Παρίσι,  αλλά και να ανακαλύψουν τα τέσσερα αθλήματα στον παλμό της νεολαίας που θα συμμετέχουν για πρώτη φορά στους αγώνες του Παρισιού [breakdancing, surfing, skateboard και αναρρίχηση]. Γνώρισαν επίσης τους Φρύγες [φρυγικούς σκούφους που αποτελούν εθνικό σύμβολο ελευθερίας και δημοκρατίας], τις μασκότ των Ολυμπιακών Αγώνων 2024.

Έγινε τέλος αναφορά στην αριθμητική ισότητα των φύλων για πρώτη φορά κατά την διεξαγωγή των αγώνων και στην ιδιαίτερη μεταφορά της Ολυμπιακής Φλόγας, η οποία, περνώντας από τα Μετέωρα και την πόλη της Καλαμπάκας, στις 21 Απριλίου 2024, θα γίνει για πρώτη φορά από την Ελλάδα διά θαλάσσης έως το λιμάνι της Μασσαλίας.

1

Οι μαθητές μας αφού προετοιμάστηκαν με κατάλληλες δραστηριότητες [δημιουργία ημερολογίου 2024 με ολυμπιακά σύμβολα, ολυμπιακός ύμνος, χορός των αγώνων Παρίσι 2024 – La Danse des Jeux Paris 2024….], είχαν τη χαρά σύμφωνα με το πρόγραμμα που μας απεστάλη, να βιώσουν αυτή την μοναδική και εποικοδομητική εμπειρία συναντώντας, μαζί με μαθητές από όλη την Ελλάδα και την Ακαδημία των Παρισίων:

την Γαλλίδα πρωταθλήτρια Anne KUHM στην Γυμναστική

2

και την Ελληνίδα ολυμπιονίκη  Μαρία ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ  στο Τζούντο

3

Τα μηνύματα που μετέδωσαν οι πρωταθλητές στους μαθητές μας πολλά και πολύτιμα, χαράσσοντας  νέα ιδανικά που θα παραμείνουν ανεξίτηλα στη μνήμη τους. Έπαινοι συμμετοχής θα απονεμηθούν στο Σχολείο και στους μαθητές μας για την άψογη συμπεριφορά και συμμετοχή των μαθητών μας, οι οποίοι δέχτηκαν επίσης και τα θερμά συγχαρητήρια από την διοργανώτρια επιτροπή.

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.