↑ Επιστροφή σε ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-19

Ευρωπαϊκό Σχολικό Πρόγραμμα διανομής φρούτων, λαχανικών και γάλακτος

Tο σχολείο μας συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Σχολικό Πρόγραμμα διανομής φρούτων, λαχανικών και γάλακτος, κατά την διάρκεια του σχολικού έτος 2018-2019. Σύμφωνα με  το υπ’ αριθμ.63061/Δ1 του ΥΠ.Π.Ε.Θ  υλοποιήθηκαν εκπαιδευτικές δράσεις από την ομάδα της DRASIS CAMP. Οι πιο συγκεκριμένα οι μαθητές   πήραν μέρος  σε δύο δράσεις:

1.. Ενδοσχολική  εκπαιδευτική δράση «Μαγειρείο στο Σχολείο», που αφορά επιδείξεις μαγειρικής με τον chef της ομάδας της DRASIS CAMP και τον βοηθό του, που παρουσίασαν και προετοίμασαν υγιεινά γεύματα για τους μαθητές, τα οποία στη συνέχεια και γεύτηκαν.

1. Διάλεξη με θέμα «Μαθαίνω για τα φρούτα, τα λαχανικά και το γάλα». Η παρουσιάση,διάρκειας 45 λεπτών έκαστη, υλοποιήθηκε από  διαιτολόγο-διατροφολόγο.