↑ Επιστροφή σε Aνακοινώσεις

Διοργάνωση δωρεάν μαθημάτων υπολογιστών

ΘΕΜΑ: » Διοργάνωση δωρεάν μαθημάτων υπολογιστών »

Σας γνωστοποιούμε ότι κατά τη σχολική χρονιά 2018-19, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού  Σχολείου και Νηπιαγωγείου Αραχωβιτίκων σε συνεργασία τον Σύλλογο Διδασκόντων Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Αραχωβιτίκων, προτίθεται να διοργανώσει στον χώρο του Σχολείου δωρεάν μαθήματα υπολογιστών σε μαθητές Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων που θα χρησιμοποιηθούν: α) ως μαθησιακό-γνωστικό εργαλείο, δηλαδή  ως μέσο υποστήριξης των σύγχρονων παιδαγωγικών προσεγγίσεων, εργαλείο επικοινωνίας, διερευνητικής και συνεργατικής μάθησης, ανάπτυξης της κριτικής σκέψης και της δημιουργικής ικανότητας των μαθητών. β)  ως μεθοδολογία επίλυσης προβλημάτων: Οι μαθητές εμπλέκονται σε δραστηριότητες επίλυσης προβλημάτων που έχουν ως σκοπό την καλλιέργεια δεξιοτήτων μεθοδολογικού χαρακτήρα (επεξεργασία δεδομένων, σχεδιασμός και υλοποίηση αλγορίθμων, μοντελοποίηση λύσεων, δημιουργικότητα και καινοτομία) και δεξιοτήτων υψηλού επιπέδου (διερεύνηση, κριτική και αναλυτική σκέψη, συνθετική ικανότητα, ικανότητες επικοινωνίας και συνεργασίας). γ) ως τεχνολογικό εργαλείο: Οι μαθητές εξοικειώνονται με τους υπολογιστές και τα σύγχρονα εργαλεία των ΤΠΕ.  Ανάπτυξη τεχνικών δεξιοτήτων και στην επάρκεια χειρισμού των σύγχρονων περιβαλλόντων των ΤΠΕ (λογισμικά γενικής χρήσης, εκπαιδευτικό λογισμικό, υπηρεσίες Διαδικτύου, πειρατεία,  λογισμικού κ.λπ.)

Ειδικότερα οι μαθησιακοί στόχοι είναι:

Γνωρίζω, δημιουργώ και εκφράζομαι με  ΤΠΕ

1. Γνωρίζω και χειρίζομαι τον υπολογιστή

3.Δημιουργώ και εκφράζομαι με πολυμέσα και παρουσιάσεις

1. Δημιουργώ με τον κειμενογράφο

Επικοινωνώ και συνεργάζομαι με ΤΠΕ

1.Γνωρίζω το Διαδίκτυο

2.Αναζητώ πληροφορίες

3.Επικοινωνώ και συνεργάζομαι

Διερευνώ, ανακαλύπτω και λύνω προβλήματα με ΤΠΕ

1. Μοντελοποιώ με εννοιολογικούς χάρτες

2.Λύνω προβλήματα με Υπολογιστικά Φύλλα