3ο Δημοτικό Σερρών-Διαμεσολάβηση 2018-19

Μην ξεχνάς! Η διαμεσολάβηση είναι πολιτισμός!

• Σχολικό Έτος 2018-19
  • Είναι η τέταρτη χρονιά φέτος που λειτουργεί στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών Πρόγραμμα Διαμεσολάβησης Ομηλίκων για την επίλυση των συγκρούσεων ειρηνικά, με διάλογο.
  • Μην ξεχνάτε: η Διαμεσολάβηση δίνει λύσεις που ικανοποιούν και τις δύο πλευρές!

Το σύνθημά μας για τη σχολική χρονιά 2018-19 είναι:

“Η διαμεσολάβηση είναι πολιτισμός!”
    Αν έχεις πρόβλημα,
    έλα για δ ι α μ ε σ ο λ ά β η σ η!

Η ομάδα διαμεσολαβητών 2018-19:

• Νεφέλη Αρβανιτοπούλου – Μαργαρίτα Γιουρούκου
  • Στέλλα Χατζημιχαηλίδου – Κωνσταντίνα Σαββοπούλου
  • Εβελίνα Σερέκη – Θανάσης Δαλίσκας
  • Γρηγόρης Κοτζιάογλου – Έλενα Τσάτα
  • Άννα Παλτόγλου – Κατερίνα Μπαδέκα
  • Βάσια Χατζηαποστολίδου – Θάνος Παλτόγλου

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2018-19

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2018-19 οι διαμεσολαβητές του σχολείου μας ασχολήθηκαν με 8 περιπτώσεις διαμεσολάβησης. Σ΄αυτές εμπλέκονταν 43 μαθητές, 7 κορίτσια και 36 αγόρια. Οι τρεις περιπτώσεις αφορούσαν μόνο λεκτική βία και οι 5 περιπτώσεις αφορούσαν άσκηση και σωματικής βίας. 2 από τις διαμεσολαβήσεις αφορούσαν αντιπαλότητα μεταξύ μεγάλων ομάδων μαθητών. Επίσης σημειώνουμε ότι δεν είχαμε καμία διαμεσολάβηση για παιδιά Α΄και Β΄τάξης.

Θεωρούμε ότι η συνέχιση του προγράμματος μόνο οφέλη μπορεί να έχει για τους μαθητές και επομένως θα επιδιώξουμε να συνεχιστεί η λειτουργία του και στο επόμενο σχολικό έτος.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί
Μαρία Αναγνωστίδου (Δασκάλα Ε1)
Ελπίδα Αγραφιώτου (Δασκάλα Δ1)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.