4ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου – Γ2 – Τα φαντασματάκια

Τίτλος έργου Τα φαντασματάκια

Σχολείο / Τάξη 4ο γυμνάσιο Ρέθυμνο  Γ2
Υπεύθυνος/οι καθηγητής/ες Προεστάκης Νικόλαος

Ομάδα μαθητών Οι μαθητές που συμμετείχαν και υλοποίησαν το έργο

ΣΗΦΗΣ ΠΑΥΛΙΔΑΚΗΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ

Κατηγορία Προγραμματισμός Scratch
Περιγραφή Παιχνίδι για 2 παίκτες. Η κίνηση των φαντασμάτων γίνεται από τα βελάκια.Το ένα φάντασμα που κυνηγάει  ένα άλλο φάντασμα και προσπαθεί να το πιάσει  έχοντας εμπόδιο νυχτερίδες που κινούνται στη πίστα.

Οδηγίες: όταν πατηθεί το space αρχίζει και αναβοσβήνει το αμάξι και παίζει μουσική. Όταν αγγίξει το καφέ φάντασμα το άσπρο σταματάει το άσπρο και πρέπει να πατήσετε το 3 για να ξαναξεκινήσει. Αν πατήσεις το 6 η μια νυχτερίδα πάει πιο γρήγορα.

Λογισμικό υλοποίησης SCRATCH
Απαιτήσεις

Y/H  SCRACH

το υλικό μπορείτε να το κατεβάσετε από τα αρχεία της ομάδας της έκθεσης δημιουργίας, ή κάνοντας κλικ στους παρακάτω συνδέσμους: τμήμα 1, τμήμα 2, τμήμα 3!

Λόγω περιορισμών ανάρτησης στο μέγεθος των αρχείων χρειάστηκε να κοπεί το αρχικό αρχείο σε 3 τμήματα. Για να επανέρθει πρέπει να κατέβουν και τα 3 αρχεία, να γίνουν unzip, και μετά unrar!!!