ΓΕΛ Ελ. Βενιζέλου – Α’ Λυκείου – Τροχαία Ατυχήματα στο Νομό Χανίων

Διαθεματική εργασία με θέμα: “Τροχαία Ατυχήματα στο Νομό Χανίων”.

Τίτλος έργου Τροχαία Ατυχήματα στο Νομό Χανίων
Σχολείο / Τάξη Α Λυκειου ΓΕΛ Ελ. Βενιζέλου

Υπεύθυνος/οι καθηγητής/ες Π. Χίνου

Ομάδα μαθητών Όλοι οι μαθητές της Α Λυκείου που έχουν επιλέξει ως μάθημα επιλογής την Πληροφορική
Κατηγορία Διαθεματικότητα
Περιγραφή Φέτος η πρώτη τάξη του Γεν. Λυκείου Ελ. Βενιζέλου προσπάθησε να κάνει μία εργασία με ένα μείζον θέμα στις μέρες μας, τα τροχαία ατυχήματα, με σκοπό να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά της ηλικίας μας ακόμα και τους μεγαλύτερους οι οποίοι πολλές φορές ξεφεύγουν από τον έλεγχο με αποτέλεσμα ένα ατύχημα αλλά ακόμα και δυστύχημα. Όλα τα παιδιά της πρώτης δουλέψαμε με ελεύθερο λογισμικό και με την βοήθεια του google και του facebook  καταφέραμε να μαζέψουμε πληροφορίες έτσι ώστε η εργασία να ολοκληρωθεί επιτυχώς. Με διάθεση, χρόνο και έμπνευση προσπαθήσαμε να συγκεντρώσουμε στοιχεία από διάφορα site και εκπομπές της τηλεόρασης. Καθώς σκεφτήκαμε να φτιάξουμε αφίσες σχεδιάζοντάς τις εμείς και κολλώντας τις σε κεντρικούς δρόμους έτσι ώστε να βάλουν οι οδηγοί στο μυαλό τους ότι στην οδήγηση δεν αρκεί να προσέχεις μόνο εσύ. Επίσης θέλοντας να κάνουμε την εργασία ποιο ενδιαφέρουσα προσθέσαμε σταυρόλεξα και κουίζ που φαίνονται διασκεδαστικά αλλά έχουν σκοπό να μας υπενθυμίσουν βασικά πράγματα τα οποία όμως σώζουν ζωές. Η εργασία διήρκεσε περίπου 5 μήνες και όλα τα παιδιά δουλέψαμε με πάνω απ’όλα μεγάλη θέληση και ομαδικότητα.
Λογισμικό υλοποίησης Η εργασία δημιουργήθηκε εξολοκλήρου στα Έγγραφα του google  και το σταυρόλεξο με το Eclipse Crossword
Απαιτήσεις Όλη η εργασία βρίσκεται στην ακόλουθη διεύθυνση και συνεχώς ανανεώνεται