Η ΤΑΞΗ ΜΟΥ

Σχολικός ιστότοπος

Οι δέκα “εντολές” του διαβάσματος

Συγγραφέας: dgatsogian στις 6 Απριλίου, 2011

Κάνετε το παιδί σας να αγαπήσει το διάβασμα

1. Ξεκινήστε από το βιβλίο
  2. Δώστε στο παιδί σας ένα βιβλίο με θεμα που ενδιαφέρει εκείνο, όχι εσάς.
  3. Αν δεν διαβάζετε εσείς πώς θα πείσετε το παιδί οτι το διάβασμα είναι τόσο σημαντικό;.
  4. Συζητήστε μαζί με το παιδί σας για το βιβλίο που τυχόν εχει διαβάσει . Ρωτήστε το για την ιστορία, δείξτε του τι διαβάζετε εσείς αυτόν τον καιρό. .
  5. Δώστε ερεθίσματα στα παιδιά σας φέρτε τους σε επαφή με τη φιλοσοφία και τους αρχαίους έλληνες συγγραφείς
  6. Αφήστε τους να ταξιδεψουν στην Ελληνικη μυθολογία που περιέχει τοσα και τόσα διδακτικά παραδείγματα.
  7. Δημιουργήστε σιγά-σιγά μία βιβλιοθήκη για το παιδί σας
  8. Η οργάνωση είναι ένα από τα σημαντικότερα μυστικά του επιτυχημένου μαθητή.
  9. Βοηθήστε το παιδί να συγκεντρώνεται στο διάβασμά του
  10. Καλλιεργήστε στο παιδί εμπιστοσύνη στον εαυτό του και τις δυνάμεις του.

Καρδίτσα – της Θεσσαλίας η πιο όμορφη νυφούλα

Συγγραφέας: dgatsogian στις 6 Απριλίου, 2011

ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Σε πεδιάδα που ‘ναι γύρω σου σπαρμένη καμαρωτή προβάλλεις σαν τη ζωγραφιά πόλη μικρή, ωραία και πολιτισμένη μ’αγόρια και κορίτσια λεβεντιά. Κι αν σε κτυπήσανε χιλιάδες τόσες μπόρες κι αν σε βασάνιζε διαρκώς η Κατοχή ξαναπλησιάζεις τις χρυσές εκείνες ώρες και ξαναχτίζεσαι όπως ήσουν στην αρχή.
ΡΕΦΡΑΙΝ
Καρδίτσα, πόλη γλυκειά που δεν υπάρχει άλλη καμία Καρδίτσα, της Θεσσαλίας το καμάρι κι η λατρεία μέσα στα στάχυα τα χρυσά είσαι βουτηγμένη και όσες μπορες κι αν περνάς, πάντα γελάς Καρδίτσα, είσαι στ’αλήθεια πόλη διαλεγμένη γιατί εσύ βγάζεις το ψωμί που τρώει η Ελλάς
Μέσα στα στάχυα τα χρυσά είσαι βουτηγμένη και σκεπασμένη από το γαλάζιο ουρανό με τα χωριά σου γύρω στολισμένη και το πιο όμορφο που έχεις δειλινό. Της Θεσσαλίας είσαι η πιο όμορφη νυφούλα ένα κομμάτι της Ελλάδας διαλεχτό είσαι η πιο πλούσια της χώρας μας γωνιούλα γι’αυτό σου δώσανε και τ’όνομα αυτό

Στίχοι – Μουσική : Λάζαρος Τσιλιγγίρης

Ενορχήστρωση : Στέφανος Ευθυμιάδης

Ερμηνευτής : Λάζαρος Γατσαποστόλης

Μουσικοί

Ζήσης Στάθης (Πιάνο – Ακορντεόν)
Δημήτρης Μωραίτης (Κιθάρες)
Στέργιος Παππάς (Μπάσο)
Χρήστος Μακρής (Κρουστά)
Στέφανος Ευθυμιάδης (Μαντολίνο)
Νίκος Στεφ. Ευθυμιάδης (Βιολί)

Κατηγορία E\κπαιδευση | Δεν υπάρχουν σχόλια »

Η Φυσική μέσα απο τα μάτια των παιδιών

Συγγραφέας: dgatsogian στις 11 Φεβρουαρίου, 2011

ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΣ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΦΥΤΑ:

ΦΩΤΟΣΥΝΘΕΣΗ

ΙΣΤΟΡΙΑ:O Γέρος του Μωριά

Συγγραφέας: dgatsogian στις 31 Ιανουαρίου, 2011

Όταν Γεννήθηκε Ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης ο παππούς του είπε:

<<Αλλος ενας σκλάβος γεννήθηκε!>> Που να ήξερε όμως οτι αυτός ο <<σκλάβος >> επρόκειτο να οδηγήσει ενα έθνος ολόκληρο στη  κατάκτηση της Λευτεριάς?

Ο Θ.Κολοκοτρώνης Γεννήθηκε στο Ραμαβούνι της Μεσσηνίας, καταγόταν από το Λιμποβίσι και πέρασε τα παιδικά του χρόνια στην Αλωνίσταινα της Αρκαδίας που ήταν τόπος καταγωγής της μητέρας του

Tο πατρικό σπίτι του Κολοκοτρώνη στο Λιμποβίτσι.

Απο το φτωχό ταπεινό  και ερειπομένο αλλά ένδοξο αυτό σπίτι

εξήλθον δώδεκα γενιές  ηρώων Κολοκοτρωναίων

θυσιασθέντων χαριζοντάς μας τη Λευτεριά…

Το εσωτερικό του σπιτιού

ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ :MΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΙ

Ο Θ. Κολοκοτρώνης αναφέρει στα “Απομνημονεύματα”:

“…είχαμεν έλλειψιν από μολύβι και χαρτί και επήραμεν την Βιβλιοθήκην της Δημητσάνας και άλλων μοναστηρίων και εδέναμεν φουσέκια. Μπαρούτι είχαμεν, έκαμνε η Δημητσάνα. Του μπαρουτιού την υπόθεσι την είχαν πάρει απάνω τους τα αδέλφια Σπυλιωτόπουλοι και δια να δουλεύουν την μπαρούτη, δεν επαίρναμε πολλούς Δημητσανίτες εις το στρατόπεδο, τους αφήναμε δι’ αυτήν την δούλευσιν”

ΦΥΣΙΚΗ:Κορυφαίες προσωπικότητες του ηλεκτρομαγνητισμού

Συγγραφέας: dgatsogian στις 28 Ιανουαρίου, 2011

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ

Συγγραφέας: dgatsogian στις 17 Ιανουαρίου, 2011

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ….

(Σωκράτης)

Αν παραδεχτούμε ειλικρινά το μέγεθος της αγνοιας μας ,τότε μόνο θα φτάσουμε  κάποτε στη κατάκτηση της αληθινής γνώσης..

Πως θα το πετύχουμε αυτο;

Μια τέτοια απάντηση μπορεί να δωθεί όχι μέσα απο κάποια θεωρία ,αλλά μεσα στη πράξη,μέσα απο προσωπικά βιώματα του καθενός

Αυτο καλούμαστε λοιπόν να κανουμε μέσα απο το σχολικο αυτό ιστολόγιο .Όχι τίποτε ιδιαίτερο η κάτι το ξεχωριστό , σας υποσχόμαστε όμως πως θα ναι αληθινό….