Προγραμματισμός εκπαιδευτικής επίσκεψης

Οι εκπαιδευτικοί των Ε & ΣΤ τάξεων προγραμματίζουν εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών τη Δευτέρα  27 Νοεμβρίου 2023  στην Αθήνα για την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Ο Μάγκας» στο θέατρο Νέος Ακάδημος.

magas

Λίγα λόγια για το έργο: Ο «Μάγκας» της Πηνελόπης Δέλτα εκδόθηκε για πρώτη φορά το 1935 και γνώρισε εκατοντάδες επανεκδόσεις μέχρι σήμερα, ώστε να παραμένει ένα από τα βασικά αναγνώσματα στις παιδικές βιβλιοθήκες. Η θεατρική διασκευή του έργου έχει γίνει από τη Μαρία Σούμπερτ και η σκηνοθεσία είναι του Βαγγέλη Πιτσιλού. Ερμηνεύει και τραγουδά ζωντανά στη σκηνή ο Βασίλης Λέκκας!

Η υπόθεση: Η οικογένεια Βασιωτάκη μετακομίζει από την Αθήνα στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου μαζί με τον μικρό σκύλο της που ονομάζει «Μάγκα». Ο Μάγκας απολαμβάνει την αγάπη των παιδιών, αλλά θέλει να κερδίσει και τον σεβασμό των μεγάλων, κάνοντας κάτι «ηρωικό». Στην υπερβολική προσπάθειά του, κάνει τη μία γκάφα μετά την άλλη με αποτέλεσμα να πιστέψει ότι δεν τον θέλουν πια στο σπίτι. Ο κόσμος έξω όμως, είναι γεμάτος δυσκολίες και παγίδες και ο Μάγκας θα καταφέρει να επιβιώσει μόνο χάρη στη φιλία του με έναν κοκκαλιάρη, αδέσποτο σκύλο, χωρίς τρόπους αλλά «ψημένο» στους κινδύνους. Οι περιπέτειες και τα μαθήματα που θα πάρει ο Μάγκας στον «έξω κόσμο», θα αλλάξουν τον τρόπο σκέψης του, όχι όμως και τον ενθουσιασμό του για ζωή, αλληλεγγύη και συντροφικότητα.

Η επίσκεψη γίνεται στο πλαίσιο του τριμηνιαίου προγραμματισμού διδακτικών επισκέψεων των τάξεων. Οι μαθητές θα συνοδεύονται από τις εκπαιδευτικούς των τάξεων. Η μετακίνηση θα πραγματοποιηθεί με μισθωμένο λεωφορείο, σύμφωνα με το πρόγραμμα που αναγράφεται στην υπεύθυνη δήλωση που θα δοθεί στους μαθητές. Οι μαθητές θα φέρουν μαζί τους φαγητό και νερό για να κολατσίσουν σε πρόσφορο χώρο μετά την παρακολούθηση της παράστασης.