Ενημερωτική εκδήλωση για τη διαχείριση του θυμού των παιδιών

Προς τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας, γονείς & εκπαιδευτικούς:

Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022, από 6.30-9.00 μ.μ. με εισηγήτρια την κ. Αθηνά Καραβόλτσου, Σύμβουλο Ψυχικής Υγείας, (Msc, Mst).

• Μερικά από τα ερωτήματα που θα απαντηθούν είναι:
  • Ποιες ανάγκες υπάρχουν πίσω από τον θυμό των παιδιών;
  • Ποια η σχέση μεταξύ θυμού – λύπης – επιθετικότητας;
  • Με ποιο τρόπο συνδέεται ο σεβασμός και ο φόβος;
  • Πώς μαθαίνω στα παιδιά να μην καταπίνουν τον θυμό;
  • Ποια η διαφορά μεταξύ ευαλωτότητας και διεκδικητικότητας στην έκφραση του θυμού;
  • Πώς εκφράζω τον θυμό μου χωρίς να γίνομαι επιθετικός ως ενήλικος;

Όσοι ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν την συνάντηση αυτή, παρακαλούνται να συμπληρώσουν τη σχετική φόρμα συμμετοχής, ώστε να τους αποσταλεί ο σύνδεσμος της σύνδεσης την ημέρα της εκδήλωσης.

Η διεύθυνση της φόρμας συμμετοχής είναι η ακόλουθη: