«Μπες στα παπούτσια μου»

Viber 2022 05 06 14 08 01 073Στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης που υλοποιεί το σχολείο κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά με θέμα την πρόληψη της βίας στο σχολείο, την Τρίτη 3/5/2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Α1, Β, Γ και Δ1 παρακολούθησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας το εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα « Μπες στα παπούτσια μου» από τη θεατρική ομάδα Ονειρόδραμα.

Τα παιδιά παρακολούθησαν με έντονο ενδιαφέρον τη θεατρική παράσταση και μέσα από διάφορες κωμικές καταστάσεις αντιλήφθηκαν τις έννοιες θύμα και θύτη. Ακόμα, μέσα από τη διάθεση του παιχνιδιού και με τη βοήθεια των ηθοποιών, «μπήκαν στα παπούτσια των άλλων» αναπτύσσοντας την ενσυναίσθηση και κατανοώντας έννοιες όπως η διαφορετικότητα και ο εκφοβισμός. Στη συνέχεια με βάση όσα παρακολούθησαν πρότειναν κανόνες αντιμετώπισης του σχολικού εκφοβισμού. Στο τέλος οι ηθοποιοί συζήτησαν με τα παιδιά πως δεν υπάρχουν καλά και κακά συναισθήματα  και πως όλα τα συναισθήματα είναι αναγκαία. Το πρόγραμμα  ολοκληρώθηκε με τη δημιουργία των δέντρων των συναισθημάτων.