Karneval – Καρναβάλι (δραστηριότητα στο μάθημα των γερμανικών)

Viber 2022 03 03 09 49 33 750Η Πέμπτη πριν την Καθαρά Δευτέρα (Rosenmontag) για τους λάτρεις του Καρναβαλιού στην Γερμανία σημαίνει την έναρξη της πιο κεφάτης περιόδου του χρόνου. Εκείνη την ημέρα, από τα μέσα του προηγούμενου αιώνα, γιορτάζεται το Weiberfastnacht και το κόψιμο της γραβάτας: αποκριάτικο έθιμο κυρίως στην Κολωνία, που φημίζεται για το Καρναβάλι!

Σύμφωνα με το έθιμο οι γυναίκες κόβουν τις γραβάτες των ανδρών, συμβολίζοντας τον «περιορισμό» της ανδρικής εξουσίας.

Οι μαθητές της Ε τάξης του σχολείου μας, υπό την επιμέλεια της εκπαιδευτικού γερμανικής γλώσσας,  ζωγράφισαν γραβάτες, τις κρέμασαν στο λαιμό τους κι έπειτα… τις έκοψαν!!

#Krawatte_abschneiden #Weiberfastnacht #Karneval