Το "δεύτερο"

Δράση φιλαναγνωσίας

BIBL 3Το Ε2 τμήμα ανιχνεύοντας με ποικίλους τρόπους την έννοια της φιλαναγνωσίας, στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας αποφάσισε να αφιερώσει 2 διδακτικές ώρες στην ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων με μια “γλυκιά” συνοδεία.

BIBL 1

Οι μαθητές αφού επέλεξαν ένα λογοτεχνικό βιβλίο της αρεσκείας τους, κάθισαν αναπαυτικά και απήλαυσαν την ανάγνωση πίνοντας ένα ζεστό ρόφημα σοκολάτας και τρώγοντας μπισκότα.

BIBL 2

Η συμβολή του σχολείου και της οικογένειας στην ενεργοποίηση της φιλαναγνωστικής διάθεσης των μαθητών είναι καθοριστικό ζήτημα καθώς η φιλαναγνωσία δεν αποτελεί μια έμφυτη ιδιότητα, αλλά είναι επίκτητη και καλλιεργείται.