Αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) μαθητών

Eνημερώνουμε πως, σύμφωνα με νέα Κοινή Υπουργική Απόφαση, ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) των μαθητών για COVID-19 θα πραγματοποιείται στο εξής μόνο μια φορά την εβδομάδα, πριν από τη Δευτέρα και σε διάστημα 24 ωρών πριν την προσέλευση των μαθητών στο σχολείο.

Ως εκ τούτου, αύριο Τετάρτη 20 Μαΐου οι μαθητές δεν θα προσκομίσουν δήλωση αυτοδιαγνωστικού ελέγχου. Ο έλεγχος θα επαναληφθεί για τα μαθήματα της Δευτέρας 24 Μαΐου.

Σύμφωνα με τις ανακοινώσεις, η χορήγηση από τα φαρμακεία των συσκευασιών αυτοδιαγνωστικού ελέγχου για την επόμενη και τη μεθεπόμενη εβδομάδα άρχισε από σήμερα (Τετάρτη 19/05) έως και το Σάββατο.

Παραθέτουμε επίσης τις επικαιροποιημένες οδηγίες του ΕΟΔΥ για τη διαχείριση κρουσμάτων και ύποπτων περιστατικών COVID-19 στους σχολικούς χώρους.