Κατασκευή ραμπών και χώρων υγιεινής ΑΜΕΑ

Σύμφωνα με απόφαση του Υπουργείου Εσωτερικών εντάχθηκε πράξη του Δήμου Κύμης-Αλιβερίου στο Πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ», στο πλαίσιο  της  Πρόσκλησης  IX «Κατασκευή  ραμπών  και  χώρων  υγιεινής  για  την πρόσβαση και την εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ σε σχολικές μονάδες», προϋπολογισμού 118.420,00 €. Ταυτόχρονα παρατηρούμε πως εκδίδονται αποφάσεις ένταξης δήμων στο ίδιο πρόγραμμα  στο πλαίσιο της Πρόσκλησης VIII «Εκπόνηση μελετών και υλοποίηση μέτρων και μέσων πυροπροστασίας στις σχολικές μονάδες της χώρας». Το σχολείο μας εγκαίρως είχε αιτηθεί την ένταξή μας στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού και ευχόμαστε να έχουν δρομολογηθεί οι απαραίτητες ενέργειες εκ μέρους του δήμου για την ένταξη σε αυτό.

Υπενθυμίζουμε επίσης πως το σχολείο μας, μαζί με άλλα 3 σχολεία του δήμου μας, έχουν ήδη ενταχθεί από την α’ φάση σύστασης του δικτύου σχολικών βιβλιοθηκών, ωστόσο δεν έχουν προχωρήσει οι απαιτούμενες ενέργειες, με ορατό τον κίνδυνο απώλειας των χρημάτων για βιβλία και εξοπλισμό. Το σχολείο έχει κάνει όλες τις απαιτούμενες ενέργειες για την επιλογή τίτλων βιβλίων και εξοπλισμού, ωστόσο οικονομοτεχνικά ζητήματα αρμοδιότητας του υπεύθυνου Ν.Π.Δ.Δ. του δήμου δυσχεραίνουν την έως τώρα υλοποίηση του έργου, κάτι που θεωρούμε ατυχές, τη στιγμή που όλα τα σχολεία των δήμων της Εύβοιας που εντάχθηκαν κατά την α’ φάση έχουν λάβει βιβλία και εξοπλισμό, ενώ ήδη το πρόγραμμα σχολικών βιβλιοθηκών βρίσκεται στην γ’ φάση ένταξης σχολείων.