Αποχώρηση μαθητών τις βροχερές ημέρες

Τις βροχερές ημέρες η είσοδος της αυλής θα ανοίγει και οι γονείς θα μπορούν να εισέρχονται σε αυτήν για να παραλάβουν τους μαθητές.

Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνεται ως εξής:

Οι τάξεις Α, Β, Γ από την παράπλευρη της κεντρικής εισόδου πόρτα (δεξιά της κεντρικής εισόδου του σχολείου).

Οι τάξεις Δ, Ε, ΣΤ από την κεντρική είσοδο.

Οι γονείς περιμένουν τους μαθητές στον χώρο της αυλής, κάτω από το πλακόστρωτο. Για την αποφυγή συνωστισμού έξωθεν των εισόδων, οι εκπαιδευτικοί θα κατευθύνουν τους μαθητές τμηματικά προς τις σκάλες και οι γονείς θα τους παραλαμβάνουν κάτω από το πλακόστρωτο (εκεί όπου παρατάσσονται οι μαθητές για την προσευχή). Δεν επιτρέπεται σε καμιά περίπτωση η προσπέλαση του πλακόστρωτου χώρου και η προσέγγιση των γονέων στις σκάλες.

Ευνόητο είναι πως κατά την αναμονή παραλαβής των παιδιών, οι γονείς τηρούν τους κανόνες κοινωνικής αποστασιοποίησης