Εκδηλώσεις εορτασμού 28ης Οκτωβρίου

Ο σχολικός εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 27-10-2020. Οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο κανονικά. Οι δραστηριότητες του εορτασμού θα διαρκέσουν από τις 8.15 έως τις 10.15 και θα πραγματοποιηθούν εντός κάθε τμήματος ξεχωριστά, σύμφωνα με  σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας. Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνει στις 10.15. Κατά τη διάρκεια του εορτασμού δεν θα πραγματοποιηθεί διάλειμμα και οι μαθητές δεν θα φέρουν μαζί τους φαγητό. Πρέπει όμως να φέρουν μαζί τους το βιβλίο της γλώσσας, ένα πρόχειρο τετράδιο και την κασετίνα τους.  Την ημέρα αυτή το ολοήμερο πρόγραμμα δεν θα λειτουργήσει, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Επετειακές εκδηλώσεις: Με βάση την με αρ. πρωτ. 67269/13-10-2020 εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών που αναφέρεται στη μη πραγματοποίηση των μαθητικών παρελάσεων για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου, απορρέει ότι δεν θα πραγματοποιηθούν προετοιμασίες επιλογής μαθητών/τριών για τη συγκρότηση των τμημάτων παρέλασης. Με βάση την έως τώρα πληροφόρησή μας από το δήμο Κύμης-Αλιβερίου, δεν έχουν προγραμματιστεί εορταστικές εκδηλώσεις του δήμου μας για την εθνική επέτειο.