Πρώτη του Μάρτη

Πρώτη του Μάρτη και όπως θέλει η λαϊκή παράδοση , οι μαθητές του σχολείου μας έφτιαξαν και φόρεσαν το παραδοσιακό » Μαρτάκι » ή Μάρτη ή αλλιώς Μαρτίτσι όπως το λέει η διευθύντριά μας. Όπως είναι γνωστό ,ο Μάρτης προστατεύει τα πρόσωπα των παιδιών από τον πρώτο ήλιο της Άνοιξης, για να μην καούν. Ελπίζουμε να κάνει τη «δουλειά» του και αυτή τη χρονιά.

Όμως μεγάλη τάξη… μεγάλα και τα…. «βάσανα». Για αυτό το λόγο, οι μαθητές της Ε΄τάξης , δεν αρκέστηκαν στην απλή κατασκευή του Μάρτη, δηλαδή φτιαγμένο από στριμμένη άσπρη και κόκκινη κλωστή. Χρησιμοποιώντας μια Ιαπωνική τεχνική που ονομάζεται Kumihimo φτιάξαμε μια πιο περίτεχνη εκδοχή του. Ήταν πραγματικά διασκεδαστικό! Πιο κάτω μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από την προσπάθειά μας. Κι αν ζηλέψατε λίγο…. Πατήστε εδώ και δείτε τις οδηγίες.

DSC03047 DSC03048 DSC03049 DSC03053