Αρχική » Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση » Τελετή βράβευσης του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Ψηφιακής Δημιουργίας: «Οδική Ασφάλεια Παντού και Πάντα»

318072998 1184510275489844 8499938283934070739 nΜε μεγάλη συμμετοχή μαθητών από σχολεία όλης της χώρας πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 1η Δεκεμβρίου, στην αίθουσα του Πύργου Βιβλίων της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος, στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, η Εκδήλωση Βράβευσης των Πανελλήνιων Μαθητικών Διαγωνισμών Ψηφιακής Δημιουργίας «Οδική Ασφάλεια Παντού και Πάντα» για τους/τις μαθητές/μαθήτριες των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και «Οδική Ασφάλεια Κοινή Ευθύνη» για τις μαθήτριες και τους μαθητές των σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας.

Οι διαγωνισμοί συνδιοργανώθηκαν από το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών318072990 961741154800962 6381179912634655790 n Μέσων της Διεύθυνσης Υποστήριξης Προγραμμάτων και Εκπαίδευσης για την Αειφορία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «Πάνος Μυλωνάς». Σκοπός των διαγωνισμών ήταν η ευαισθητοποίηση και η ενεργοποίησή των μαθητών και μαθητριών στο ζήτημα της ασφαλούς μετακίνησής τους μέσω της δημιουργίας πρωτότυπων ψηφιακών έργων (Ταινία, Βίντεο Σποτ, εφαρμογής με αξιοποίηση εργαλείων Web2.0). Μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς από όλη την Ελλάδα ταξίδεψαν στην Αθήνα και παρουσίασαν τις βραβευμένες δημιουργίες τους οι οποίες ήταν αφιερωμένες στο ποδήλατο, στη σημασία του για το περιβάλλον, την υγεία και τη σωματική άσκηση καθώς και στη συμβολή του στη διαμόρφωση ασφαλών και βιώσιμων πόλεων. Οι δημιουργίες των παιδιών συνδύασαν πρωτότυπο σενάριο, εντυπωσιακές εικόνες, μουσική, παιχνίδια και ψηφιακά μέσα και μετέφεραν με δημιουργικό και ευρηματικό τρόπο ισχυρά κοινωνικά μηνύματα.

Την Τ318119541 1096927377663049 7505650080153231233 nελετή Βράβευσης τίμησαν με την παρουσία τους και απένειμαν βραβεία οι:

Κα Νίκη Κεραμέως, Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων

Κος Κώστας Καραμανλής, Υπουργός Υποδομών και Μεταφορών

Κος Παπαδόπουλος Μιχάλης, Υφυπουργός Υποδομών και Μεταφορών, αρμόδιος για θέματα Μεταφορών

Κος Γιώργος Πατούλης, Περιφερειάρχης Αττικής

Κος Χάρης Ρώμας, Αντιπεριφερειάρχης Πολιτισμού και Αθλητισμού, Περιφέρεια Αττικής

Κος Γιώργος Δημόπουλος, Αντιπεριφερειάρχης Κεντρικού Τομέα Αθηνών, Περιφέρεια Αττικής

Δρ. Φίλιππος Τσιμπόγλου, Γενικός Διευθυντής ΕΒΕ

Κα Μόνικα Καραμαλάκου – Λάππα, Αν.Προϊσταμένη της Διεύθυνσης Υποστήριξης Προγραμμάτων και Εκπαίδευσης για την Αειφορία του ΥΠΑΙΘ

Κα Ελίνα Παπασπυροπούλου, Γενική Διευθύντρια – Ένωση Ασφαλιστικών Εταιριών Ελλάδος

Κος Ροδιανός Αντωνακόπουλος, Διευθύνων Σύμβουλος – Αυτοκινητόδρομος «Νέα Οδός» & «Κεντρική Οδός»

Κος Γιάννης Φρέρης, Υπεύθυνος επικοινωνίας – Γέφυρα ΑΕ & Αντιπρόεδρος Ι.Ο.ΑΣ. «Πάνος Μυλωνάς»

318191718 721793139515531 4063959972023140082 nΕναρκτήριο χαιρετισμό και απονομή βραβείων έκαναν οι οικοδέσποινες τις τελετής, κυρία Βασιλική Δανέλλη – Μυλωνά, Πρόεδρος Δ.Σ. ΙΟΑΣ «Πάνος Μυλωνάς» και η Δρ. Σοφία Παπαδημητρίου, Προϊσταμένη τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων.

Τον συντονισμό της εκδήλωσης επιμελήθηκαν οι Βαγγέλης Μακρής, Δανάη Σταύρου, Σίλια Πλεμμένου από το Ι.Ο.ΑΣ. «Πάνος Μυλωνάς» και οι Άλκηστις Πουλοπούλου και Βαγγέλης Νικολιδάκης από την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση.

Η εκδήλωση μεταδόθηκε σε ζωντανή μετάδοση και είναι διαθέσιμη και μπορείτε να την παρακολουθήσετε στο link που ακολουθεί. Οι βραβευμένες μαθητικές δημιουργίες και αποσπάσματα από την εκδήλωση θα προβληθούν στη ζώνη της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης στη Βουλή-Τηλεόραση και θα κοσμήσουν επίσης το ημερολόγιο του Ινστιτούτου για το 2023, η έκδοση του οποίου έχει τεθεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Υποδομών & Μεταφορών.

Όλα τα έργα που συμμετείχαν στο διαγωνισμό μπορείτε να τα βρείτε στο ψηφιακό αποθετήριο Φωτόδεντρο.