Αρχική » Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση » Τελετή Βράβευσης του Μαθητικού Διαγωνισμού Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού “Κάν’ το ν’ ακουστεί 2022”

BANNER 312X830Δια ζώσης θα πραγματοποιηθεί εφέτος η Τελετή Βράβευσης του Μαθητικού Διαγωνισμού Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού “Κάν’ το ν’ ακουστεί 2022”, του μοναδικού μαθητικού μουσικού και ραδιοφωνικού διαγωνισμού σε Ελλάδα και Κύπρο, το Σάββατο 11 Ιουνίου στις 18.30 στο Πολιτιστικό Κέντρο «ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΟΛΥΒΙ» στο Αιγάλεω. Την Τελετή έχουν κληθεί να τιμήσουν με την παρουσία τους η Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, κ. Κατερίνα Σακελλαροπούλου, ο Πρέσβης της Κυπριακής Δημοκρατίας, κ. Κυριάκος Κενεβέζος, η Yπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Νίκη Κεραμέως, και ο Υπουργός Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας, κ. Πρόδρομος Προδρόμου.

Ο Διαγωνισμός πραγματοποιείται για όγδοη συνεχή χρονιά σε συνδιοργάνωση της Επιστημονικής Εταιρείας “Διαθεματικό, Διαπολιτισμικό Ραδιόφωνο της Εκπαιδευτικής Κοινότητας με τον διακριτικό τίτλο European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο” (ESR) μαζί με το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας και το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας (EKOME).

Εφέτος, ο Διαγωνισμός με τίτλο “Ταξιδεύοντας” έτυχε τεράστιας ανταπόκρισης από την εκπαιδευτική κοινότητα. Πιο συγκεκριμένα, συμμετείχαν σχολεία από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο και συνολικά υποβλήθηκαν 342 συμμετοχές, αριθμός που αποδεικνύει την ολοένα αυξανόμενη απήχηση του Διαγωνισμού στην εκπαιδευτική κοινότητα. Ξεπεράστηκε ακόμα και το περσινό υψηλό ρεκόρ – 50% περισσότερα μαθητικά έργα. Οι πρωτότυπες αυτές δημιουργίες αποτυπώνουν τα μοναδικά ταξίδια των παιδιών και φανερώνουν την έμπνευση, την αστείρευτη φαντασία καθώς και την ευαισθησία τους. Για τη διαδικασία αξιολόγησης των έργων έλαβαν μέρος ως μέλη των Κριτικών Επιτροπών πενήντα (50) κριτές, από τον χώρο της Εκπαίδευσης, της Επιστήμης αλλά και καταξιωμένοι επαγγελματίες από τον χώρο της Τέχνης και του Πολιτισμού. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα:  https://contest.europeanschoolradio.eu/

Στην Τελετή θα λάβουν μέρος είκοσι εννέα (29) σχολεία της Ελλάδας (Αττική, Κέρκυρα, Καλαμάτα, Κομοτηνή, Θεσσαλονίκη, Τρίκαλα, Σέρρες, Κατερίνη, Κρήτη, Ρόδο, Σύρο) και της Κύπρου, που βρίσκονται στους φιναλίστ, παρουσιάζοντας σε μία ιδιαίτερη μουσική παράσταση τα τραγούδια τους και τα ραδιοφωνικά τους μηνύματα και πλαισιώνοντας το καλλιτεχνικό πρόγραμμα της Τελετής. Τις απονομές θα κάνουν καλλιτέχνες και μέλη Κριτικών Επιτροπών, ενώ την παρουσίαση έχουν αναλάβει μέλη της ραδιοφωνικής ομάδας στον Όμιλο «Μέρες Ραδιοφώνου στο Γεννάδειο» του 1ου Πρότυπου Γενικού Λυκείου Αθηνών- Γεννάδειου και η Μυρτώ Γιαρένη, Φοιτήτρια και Μέλος του European School Radio.