Αρχική » i-create » Βραβεία 3ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ»

4/12/1897: Υπογράφεται η Συνθήκη της Κωνσταντινούπολης, που θέτει τέλος στον ελληνοτουρκικό πόλεμο.
Η Ελλάδα υποχρεώνεται να καταβάλει 4 εκατομμύρια χρυσές λίρες ως αποζημίωση στην Τουρκία και να εκκενώσει την περιοχή ανάμεσα στον Όλυμπο και τα Καμβούνια Όρη. Με την ίδια συνθήκη, η Κρήτη αποκτά την αυτονομία της.

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Αρχείο της Ε.Ρ.Τ. Α.Ε. διοργανώνουν το Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ» για τους/τις μαθητές/μαθήτριες όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων της Ελλάδας και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η αξιοποίηση και χρήση των οπτικοακουστικών τεκμηρίων του Αρχείου της ΕΡΤ στη δημιουργία μαθητικών ταινιών μικρού μήκους ώστε να αναδειχθεί η οπτικοακουστική μας κληρονομιά  με τη ματιά των νεότερων γενεών.

Τα βραβεία του Διαγωνισμού 2020-21 είναι:

1. Πρωτοβάθμια εκπαίδευση

Βραβείο νηπιαγωγείων

3ο Νηπιαγωγείο Αλεξάνδρειας

Δημοτικά

1ο Βραβείο: 12ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου Θεσσαλονίκης

2ο Βραβείο: 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Στεφάνου

3ο Βραβείο: 2ο Δημοτικό Σχολείο Σιδηροκάστρου, Εκπαιδευτήρια «Πνοή Αγάπης» (εξ ημισείας)

Έπαινος: Ιδιωτικό Δημοτικό Σχολείο «Εκπαιδευτήρια ΕΛΠΙΔΑ»

1. Δευτεροβάθμια εκπαίδευση

1ο Βραβείο: Μουσικό Σχολείο Λάρισας