Αρχική » i-create » Πανελλήνιο Αποθετήριο Μαθητικών Δημιουργιών της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης Φωτόδεντρο/i-create

1. 24/07/1923: Υπογράφεται η Συνθήκη της Λοζάννης, που καθορίζει τα ελληνοτουρκικά σύνορα: Στη στεριά, ο μέσος ρους του ποταμού Έβρου. Στη θάλασσα, αποδίδεται στην Ελλάδα κάθε νησί, νησίδα και βραχονησίδα που βρίσκεται πέρα από τα τρία μίλια από τις μικρασιατικές ακτές, εκτός από την Ίμβρο και την Τένεδο.

Το Φωτόδεντρο/i-create είναι το Πανελλήνιο Αποθετήριο Μαθητικών Δημιουργιών της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης για την Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Αποτελεί ένα από τα αποθετήρια Ανοιχτών Εκπαιδευτικών Πόρων της «οικογένειας» Αποθετηρίων «Φωτόδεντρο» του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων που έχουν σχεδιαστεί και αναπτυχθεί από το ΙΤΥΕ «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ».

Φιλοξενεί μαθητικά ψηφιακά και οπτικοακουστικά έργα που δημιουργούνται στο πλαίσιο διεθνών και πανελληνίων διαγωνισμών της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης. Είναι διαθέσιμο στη διεύθυνση http://photodentro.edu.gr/i-create/

Ανεβάστε τη συμμετοχή του σχολείου σας στους διεθνείς και πανελλήνιους διαγωνισμούς της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ή αναζητήστε συμμετοχές άλλων σχολείων.

Δείτε εδώ αναλυτικές οδηγίες για την υποβολή των μαθητικών δημιουργιών στο Φωτόδεντρο/i-create για τους διαγωνισμούς της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης.

Δείτε εδώ τις εκπομπές της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης στη Βουλή Τηλεόραση για το σχολικό έτος 2020-21.

Δείτε εδώ επιμορφωτικό υλικό για τους μαθητικούς διαγωνισμούς 2020-2021.