Αρχική » Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση » Τελετή βράβευσης του Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ»

1. 27/01/: Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος
    Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ αποφάσισε στις 2 Νοεμβρίου 2005 να ανακηρύξει την 27η Ιανουαρίου Διεθνή Ημέρα μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος από το ναζιστικό καθεστώς κατά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο. Η ημερομηνία επιλέχθηκε επειδή στις 27 Ιανουαρίου 1945 τα προελαύνοντα σοβιετικά στρατεύματα απελευθέρωσαν το μεγαλύτερο στρατόπεδο συγκέντρωσης στο ʼουσβιτς-Μπίρκεναου στην Πολωνία.

Με μεγάλη μαθητική συμμετοχή πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2019 στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ η τελετή βράβευσης των σχολικών μονάδων που διακρίθηκαν στον Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ».  Ο διαγωνισμός συνδιοργανώθηκε από την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και το Αρχείο της ΕΡΤ και σκοπός του ήταν η αξιοποίηση και χρήση των οπτικοακουστικών τεκμηρίων του Αρχείου της ΕΡΤ στη δημιουργία μαθητικών ταινιών μικρού μήκους ώστε να αναδειχθεί η οπτικοακουστική μας κληρονομιά  με τη ματιά των νεότερων γενεών.

Την εκδήλωση, στην οποία ήταν παρόντες μαθητές/-ριες και εκπαιδευτικοί από ολόκληρη την Ελλάδα. τίμησαν με την παρουσία τους και απένειμαν τα βραβεία η Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων Νίκη Κεραμέως, ο Υφυπουργός αρμόδιος για θέματα Ψηφιακής Στρατηγικής του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης Γρηγόρης Ζαριφόπουλος, ο Πρόεδρος του Δ.Σ. της ΕΡΤ Κωνσταντίνος Ζούλας και ο Διευθύνων Σύμβουλος της ΕΡΤ Γιώργος Γαμπρίτσος.

Δείτε το ρεπορτάζ της ΕΡΤ εδώ.

Δείτε περισσότερες φωτογραφίες από την τελετή βράβευσης εδώ.