Αρχική » i-create » Τρεις ταινίες για την Απελευθέρωση της Αθήνας από την Εκπαιδευτική Τηλεόραση

Τρεις ταινίες για την Απελευθέρωση της Αθήνας από την Εκπαιδευτική Τηλεόραση

Ανήμερα της επετείου της Απελευθέρωσης της Αθήνας από τους Ναζί, το Σάββατο 12 Οκτω­βρίου, η Βουλή-Τηλεόραση, στηρίζοντας τις εκδηλώσεις «12 Οκτωβρίου 1944. Η Αθήνα ελεύ­θερη» (οργανώνονται κάθε χρόνο από το Ίδρυμα της Βουλής για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία, την Περιφέρεια Αττικής, τον Δήμο Αθηναίων, τα Γενικά Αρχεία του Κράτους και την ΕΡΤ) παραδίδει τη σκυτάλη στη νέα γενιά και προβάλλει 3 ταινίες μικρού μήκους, τις οποίες δημιούργησαν μαθητές σχολείων της Αττικής.

Πρόκειται για την ταινίες:

• «Λίγα βήματα πιο πέρα…». Ταινία των μαθητών του 2ου Γυμνασίου Καισαριανής, σχο­λείο που γειτνιάζει με το Σκοπευτήριο Καισαριανής, τόπο θυσίας εκατοντάδων αγωνιστών στην περίοδο της Κατοχής.
  • «Το τραγούδι την περίοδο της Κατοχής».  Εξαιρετική δημιουργία των μαθητών του 1ου ΓΕΛ Ασπροπύργου.
  • – «Μνήμες Κατοχής απ΄ τ΄ αλώνια της Γούβας». Ταινία που δημιούργησαν οι μαθητές του 13ου ΓΕΛ Αθηνών.

Οι ταινίες αυτές δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Πες μας τη δική σου ιστορία».

Εκπαιδευτική Τηλεόραση: Σάββατο 12 Οκτωβρίου στις 17:00 στον Τηλεοπτικό Σταθμό της Βουλής των Ελλήνων

Βουλή Τηλεόραση-Επικοινωνία: Τηλ: 210- 3735035, Tv-epikoinonia@parliament.gr