Αρχική » Βουλή Τηλεόραση » Ερωτηματολόγιο αξιολόγησης της ζώνης της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης στη Βουλή Τηλεόραση

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.
   - Σχετικές αναρτήσεις

Βοηθήστε μας να γίνουμε καλύτεροι απαντώντας σε ένα σύντομο ερωτηματολόγιο.

1 Σχόλιο

1. Πολύ σημαντική η συνεισφορά της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης στην παροχή γνώσεων και δεξιοτήτων των μαθητών Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης. Διευρύνει τα γνωστικά αντικείμενα, εμπλουτίζοντάς τα με χρήσιμα και επικαιροποιημένα δεδομένα, τα οποία παρουσιάζονται με τρόπο προσφιλή και ευχάριστο στα παιδιά, κρατώντας τους το ενδιαφέρον. Επίσης οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να παρουσιάσουν δικές τους δουλειές, απευθυνόμενοι τόσο σε άτομα της ηλικίας τους όσο και σε ένα ευρύτερο κοινό. Κάποιες εκπομπές της ΕΤ μπορούν να χρησιμοποιοηθούν και σαν εκπαιδευτικό υλικό στην τάξη, πράγμα ιδιαίτερα βοηθητικό που προωθεί ταυτόχρονα την συνεργατική μάθηση μεταξύ σχολείων.

Τα σχόλια είναι κλειστά.