Αρχική » Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση » Επιμορφωτική Ημερίδα «Η Ιστορία σου, είναι Ιστορία της Πόλης σου»: Προσεγγίσεις Οπτικοακουστικής και Ψηφιακής Παιδείας

Στόχος της ημερίδας είναι η προώθηση της οπτικοακουστικής και πληροφοριακής παιδείας ως δεξιοτήτων του 21ου Αιώνα μέσω της συμμετοχής της μαθητικής κοινότητας  στη διατήρηση της οπτικοακουστικής κληρονομιάς και την πρόσκληση για έρευνα, τεκμηρίωση και οπτικοακουστική / ψηφιακή δημιουργία. Η ημερίδα αποτελεί την εναρκτήρια εκδήλωση του Διαγωνισμού Μαθητικής Δημιουργίας «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΣΟΥ» όπου μαθητές/μαθήτριες καλούνται να συμμετάσχουν στη διάσωση ιστορικών τεκμηρίων και στην επεξεργασία και τεκμηρίωση, στην ανάδειξη των πηγών με τη ματιά των νεότερων γενεών, την αξιοποίησή τους σε μαθητικές οπτικοακουστικές και ψηφιακές δημιουργίες και τη διάχυσή τους στην εκπαιδευτική κοινότητα και το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.

Εγγραφή για την ημερίδα ΕΔΩ.

Ενημερωθείτε για τη μαθητική δράση ΕΔΩ.

Κεντρική παρουσίαση ημερίδας