Αρχική » Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση » Το βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα 2018 στο 7ο ΓΕΛ Νέας Σμύρνης

Το βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα 2018 στο 7ο ΓΕΛ Νέας Σμύρνης

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων έχει θεσμοθετήσει το Βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα και το απονέμει για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στη 18η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας Camera Zizanio.

Η εκπαίδευση στα Μέσα έχει ζωτική σημασία στην καλλιέργεια γνώσεων και δεξιοτήτων κριτικής στάσης και δημιουργικής παραγωγής και συμβάλλει στη δημιουργία ενημερωμένων και ενεργών πολιτών.

Το βραβείο έχει στόχο να ενθαρρύνει και υποστηρίξει τη συστηματική προσπάθεια των σχολείων για τη δημιουργική παραγωγή βίντεο και την ενεργητική συμμετοχή των μαθητών τους.

Φέτος, το βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα απονεμήθηκε στο 7ο ΓΕΛ Νέας Σμύρνης στην τελετή λήξης του 21ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας  για Παιδιά και Νέους στις 8 Δεκεμβρίου στον Πύργο Ηλείας.