Αρχική » Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση » Κοινωνικά μηνύματα της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης για την Οδική Ασφάλεια και την Κυκλοφοριακή Αγωγή

1. 22/05/: Παγκόσμια Ημέρα Βιοποικιλότητας
    Η Παγκόσμια Ημέρα Βιοποικιλότητας εορτάζεται κάθε χρόνο στις 22 Μαΐου. Καθιερώθηκε το 1993 από τα Ηνωμένα Έθνη για την καλύτερη κατανόηση και ευαισθητοποίηση σε θέματα βιοποικιλότητας. Η ποικιλία των ζωικών και φυτικών ειδών είναι ουσιαστικής σημασίας για την ανθρώπινη ύπαρξη και διαδραματίζει σημαντικό ρόλο για τη βιώσιμη ανάπτυξη και την εξάλειψη της φτώχειας.
  2. 22/05/334 π.χ: Ο Μέγας Αλέξανδρος νικά τον Δαρείο στη Μάχη του Γρανικού.

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων δημιούργησε και παρουσιάζει τηλεοπτικά/διαδικτυακά κοινωνικά μηνύματα για την Οδική Ασφάλεια και την Κυκλοφοριακή Αγωγή.

Τα κοινωνικά μηνύματα απευθύνονται στους μαθητές και τις μαθήτριες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, στους/στις εκπαιδευτικούς και στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.

Έχουν στόχο την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας και του κοινωνικού συνόλου σε θέματα οδικής ασφάλειας, την υποστήριξη και την καλλιέργεια οδικής συνείδησης και τη μείωση του αριθμού των τροχαίων ατυχημάτων. Τα κοινωνικά μηνύματα στοχεύουν ακόμη να βοηθήσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες να κατανοήσουν τους βασικούς κανόνες της οδικής ασφάλειας με διασκεδαστικό τρόπο, καθώς και να συμβάλουν στην αναθεώρηση εσφαλμένων αντιλήψεων σχετικών με την Οδική Ασφάλεια.