Αρχική » Εκπαιδευτικά θέματα » 2ο Φεστιβάλ Εκπαιδευτικών Ταινιών Μικρού Μήκους και 9ο Διεθνές Συνέδριο για την Ανοικτή και εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση

1. 29/05/1453: «Πτώση» της Κωνσταντινούπολης. Η Πόλις εάλω έπειτα από πολιορκία ενός χρόνου.

ICODL

Με αφορμή τη συμπλήρωση 40 χρόνων παρουσίας και προσφοράς στην εκπαιδευτική κοινότητα συζητάμε για το παρόν, το παρελθόν και το μέλλον της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης στο 2ο Φεστιβάλ Εκπαιδευτικών Ταινιών Μικρού Μήκους, την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2017 στις νέες εγκαταστάσεις του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου, Γραβιάς 4-6, στην Κεντρική Αίθουσα Α, ώρα 12.30-15.00.

Προεδρεύουσα: Σοφία Παπαδημητρίου
Σοφία Παπαδημητρίου, Προϊσταμένη Εκπαιδευτικής
Ραδιοτηλεόρασης, ΣΕΠ του ΕΑΠ, Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση 2.0:
Ψηφιακός Γραμματισμός στα Οπτικοακουστικά Μέσα σε
Διαδικτυακά Περιβάλλοντα Μάθησης
Ροσέτος Μετζητάκος, Επίκουρος Καθηγητής ΤΕΙ Αθήνας, Ο Θεατής
γίνεται Δημιουργός: Συμμετοχή στη δημιουργία οπτικοακουστικού
υλικού από τους φοιτητές του τμήματος γραφιστικής του ΤΕΙ Αθήνας
με αφορμή την επέτειο των 40 Χρόνων της Εκπαιδευτικής
Ραδιοτηλεόρασης
Φώτης Γαρυφαλλάκης, Σκηνοθέτης Εκπ/κής Ραδιοτηλεόρασης,
Θέματα παραγωγής στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση
Γιούλη Χρονοπούλου, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων
Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας, Εκπαιδευτική
Ραδιοτηλεόραση: ένας αναστοχασμός

Οι τοποθετήσεις του Πάνελ συνοδεύονται από σχετικές προβολές ταινιών και πολυμέσων.

Δείτε το πρόγραμμα εδώ