Αρχική » Δράσεις σχολείων » Βραβευμένες μαθητικές ταινίες στο Φεστιβάλ Δράμας

16/8/1960: Επίσημη ανακήρυξη της Κυπριακής Δημοκρατίας.
Πρόεδρος αναλαμβάνει ο αρχιεπίσκοπος Μακάριος, με αντιπρόεδρο τον τουρκοκύπριο Κιουτσούκ.
   - Σχετικές αναρτήσεις

Βραβευμένες μαθητικές ταινίες στο Φεστιβάλ Δράμας

drama3

Το 38ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας θα διεξαχθεί από τις 14 έως τις 19 Σεπτεμβρίου 2015, δίνοντας το καθιερωμένο του ραντεβού με το πιο ζωντανό κομμάτι της ελληνικής κινηματογραφίας.

Από τις 168 αιτήσεις που κατατέθηκαν φέτος, επιλέχθηκαν 41 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία του φεστιβάλ. Το Φεστιβάλ φέτος συμπληρώνει 21 χρόνια από την διεθνοποίησή του και θα προβάλλει 57 ταινίες από 47 χώρες του κόσμου.

Στο πλαίσιο του φεστιβάλ Δράμας θα προβληθούν οι 11 βραβευμένες  μαθητικές ταινίες του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους, τον οποίο διοργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών σε συνεργασία με την  Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ., το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας και την ΕΡΤ.

Δείτε το πρόγραμμα προβολών: