Αρχική » Συνεργασίες » ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ » Διαγωνισμός «Λέμε όχι στο σχολικό εκφοβισμό»

Διαγωνισμός «Λέμε όχι στο σχολικό εκφοβισμό»

Διάρκεια διαγωνισμού 8 Οκτωβρίου – 8 Δεκεμβρίου 2013

Ο διαγωνισμός «Λέμε όχι στο σχολικό εκφοβισμό»/ “Say no to bullying είναι μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος του Βρετανικού Συμβουλίου και του Διεθνούς Κέντρου Ολυμπιακής Εκεχειρίας με τίτλο «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα», το οποίο είναι κατά της ενδοσχολικής βίας και βασίζεται στα ιδανικά και τις αξίες του Ολυμπισμού και της Ολυμπιακής Εκεχειρίας.

diversity_1

Απευθύνεται σε μαθητές της πέμπτης και έκτης Δημοτικού και των τριών τάξεων του Γυμνασίου (10  – 15 ετών) σε όλα τα σχολεία εντός Ελλάδας.

Οι μαθητές, δουλεύοντας σε ομάδες 2 – 5 ατόμων καλούνται να δημιουργήσουν ένα βίντεο ή μια παρουσίαση Powerpoint και να εμπνευστούν από τις ακόλουθες αρχές:

• Αναγνώριση της Διαφορετικότητας: Ο εκφοβισμός αναπτύσσεται όταν δεν προσπαθούμε να καταλάβουμε και να δεχτούμε ότι είμαστε διαφορετικοί.
  • Όλοι έχουμε το δικαίωμα να μας φέρονται με σεβασμό και ευγένεια.
  • Ισότητα Ευκαιριών:  Όλοι έχουμε το ίδιο δικαίωμα συμμετοχής.
  • Κοινωνική Ένταξη: Αποδέξου με έτσι, όπως είμαι.
  • Όλοι έχουμε το δικαίωμα να αναγνωριζόμαστε γι’αυτό που είμαστε.
  • Μπορούμε να είμαστε όλοι φίλοι μεταξύ μας.
  • Επίλυση διαφορών: Μπορώ να λύσω τα προβλήματά μου συζητώντας με τους άλλους.
  • Όλοι έχουμε το δικαίωμα να λύνουμε τα προβλήματά μας ειρηνικά.

Οι μαθητές θα πρέπει να αναρτήσουν ένα βίντεο διάρκειας 3-5 λεπτών ή μια παρουσίαση Powerpoint  έως 10 σελίδες στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά στην ιστοσελίδα www.respectdiversity.org. Σε αυτή την ιστοσελίδα θα βρουν τους όρους και την αίτηση συμμετοχής καθώς και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία χρειάζονται για το διαγωνισμό.

Προδιαγραφές που πρέπει να έχει το βίντεο

Το βίντεο πρέπει να είναι μέχρι 60ΜΒ και να είναι σε κάποιο από τα ακόλουθα format: mp4, wmv, flv, vob, mov, avi, asf.

Προδιαγραφές που πρέπει να έχει η παρουσίαση

Η παρουσίαση Powerpoint πρέπει να είναι σε μορφή ppt.

rd_slogan_el

Οι καλύτερες ομάδες με τους εκπαιδευτικούς τους, θα παρακολουθήσουν μια εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2013 στην Αθήνα και θα παρουσιάσουν τις εργασίες τους στην κριτική επιτροπή του διαγωνισμού, που θα αξιολογήσει τα βίντεο/παρουσιάσεις.

Οι εργασίες των μαθητών θα κριθούν με βάση το περιεχόμενο και την ευρηματικότητα.

Βραβεία Διαγωνισμού

Το σχολείο της ομάδας που θα νικήσει, θα κερδίσει ένα πλήρη τεχνολογικό εξοπλισμό τάξης για την ανάπτυξη των ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών, ο οποίος θα διατεθεί ως δωρεά από συνεργάτες του προγράμματος.

Το κάθε μέλος των τριών πρώτων νικητήριων ομάδων θα κερδίσει από ένα βιβλίο «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα», μία συλλεκτική καρφίτσα του ΔΚΟΕ και μία αθλητική συλλεκτική τσάντα με τους Ολυμπιακούς Κύκλους.

Για περισσότερες πληροφορίες , επικοινωνήστε μαζί μας:

Καίτη Γιακουμάκη, British Council
Τηλέφωνο +30 210 369 2342,  Φαξ +30 210 361 4658