Αρχική » i-create » Ανοιχτή μέρα καινοτομίας στην τάξη

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

Ανοιχτή μέρα καινοτομίας στην τάξη

Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση «Ανοιχτή μέρα καινοτομίας στην τάξη» όπου παρουσιάζονται για πρώτη φορά μαζί τα αποτελέσματα δύο συναρπαστικών διαγωνισμών:

• 9:30- 12:00 ο τελικός του διαγωνισμού για καινοτόμους εκπαιδευτικούς Φόρουμ συνεργάτες στη μάθηση
  • 12:00- 14:30 ο τελικός του πρωτοποριακού μαθητικού επιστημονικού διαγωνισμού School lab με θέμα τη ΓΗ! Ελάτε να χειροκροτήσουμε την προσπάθεια όλων των μαθητών να αναδειχτούν ως νέοι επιστήμονες !

Παράλληλα στο φουαγέ του Κέντρου Γαία θα παρουσιάζονται όλη τη μέρα εκπαιδευτικά διαδραστικά παιχνίδια για σχολεία και οικογένειες με δώρα και εκπλήξεις.