Αρχική » 100 χρόνια μετά » Με τη σφραγίδα της «Καλής Ψηφιακής Πρακτικής» της δράσης Μάθηση 2.0 plus

1. 11/07/: Παγκόσμια Ημέρα Πληθυσμών
    Η 11η Ιουλίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα Πληθυσμών το 1990 για να κάνει γνωστό στο ευρύ κοινό τα προγράμματα του «Ταμείου για τον Πληθυσμό» (UNFPA), ενός οργανισμού του ΟΗΕ που προωθεί το δικαίωμα κάθε άνδρα, γυναίκας και παιδιού στην υγεία και τις ίσες ευκαιρίες. Το «Ταμείο» σχεδιάζει και υλοποιεί πολιτικές και προγράμματα περιορισμού της φτώχειας, αντισύλληψης, ασφαλούς κύησης, πρόληψης και αντιμετώπισης του AIDS και ισότητας των δύο φύλων.

Με τη σφραγίδα της «Καλής Ψηφιακής Πρακτικής» της δράσης Μάθηση 2.0 plus

Η Εκπαιδευτική Τηλεόραση 2.0 στα Ψηφιακά Μέσα και Κοινωνικά Δίκτυα διακρίθηκε με τη σφραγίδα καλής ψηφιακής πρακτικής της δράσης Μάθηση 2.0 plus (http://mathisi20.gr/). Στη δράση Μάθηση 2.0 plus διακρίθηκαν 20 έργα με τη σφραγίδα καλής ψηφιακής πρακτικής μεταξύ 91 υποψηφιοτήτων.

Η δράση Μάθηση 2.0 plus φιλοδοξεί να αναδείξει τον τρόπο με τον οποίο η δικτύωση νέων και ενηλίκων, εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων, καθώς και οι καλές πρακτικές και καινοτομικές πρωτοβουλίες των νέων στη σχέση τους με το διαδίκτυο μπορούν να ενισχύουν την εκπαίδευση και τη δια βίου μάθηση.

Η δράση Μάθηση 2.0 plus υλοποιείται από Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Εφηρμοσμένης Επικοινωνίας (ΕΠΙΕΕ ) του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ  του Πανεπιστημίου Αθηνών , με χρηματοδότηση από το Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης – Εθνική Υπηρεσία  και την Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς  στο πλαίσιο του συγχρηματοδοτούμενου Προγράμματος ‘ Νέα Γενιά σε Δράση ’ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής .