Αρχική » i-create » Η σειρά “‘Ενα Γράμμα, Μία Ιστορία” στο Be There! 2ο Φεστιβάλ Animation Κέρκυρας 2012

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

‘Ενα Γράμμα, Μία Ιστορία: Η πρώτη ελληνική εκπαιδευτική σειρά κινουμένων σχεδίων για τη γλώσσα και το αλφάβητο, μια παραγωγή της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.

Οι δημιουργοί, Σοφία Μαντουβάλου και Αρίσταρχος Παπαδανιήλ σχολιάζουν για το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων, στο πλαίσιο της συμμετοχής της σειράς στο ΠΑΝΟΡΑΜΑ του 2ου Be There! Φεστιβάλ Animation Κέρκυρας 2012.

Η σειρά διατίθεται στο δικτυακό τόπο της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης για προβολή σε πραγματικό χρόνο, μεταφόρτωση στον υπολογιστή σας ή ακόμα για ενσωμάτωση σε περιβάλλοντα μάθησης. Ακόμη στην πλατφόρμα μαθητικής δημιουργίας i-create της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης, μπορείτε να δείτε την πιλοτική διαδραστική εφαρμογή της σειράς.