Αρχική » Δράσεις σχολείων » Πρόγραμμα Ανάπτυξης Διαπροσωπικών Σχέσεων στο Σχολικό Περιβάλλον και Αυτοδιαχείρισης Συμπεριφοράς Μαθητών

Από το Δεκέμβριο 2009 ως το Δεκέμβρη 2010 στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Χολαργού, δυναμικότητας 150 μαθητών, εκπονήθηκε και υλοποιήθηκε ένα ολιστικό πρόγραμμα που στόχευε στην ανάπτυξη της αυτοεκτίμησης, της διεκδικητικότητας, και της υπευθυνότητας των μαθητών, στην ενδυνάμωση των φιλικών σχέσεων και της συνεργασίας τους καθώς και στη μείωση των περιστατικών του εκφοβισμού, με την αμέριστη συνεργασία του συλλόγου γονέων. Για να ανιχνευτούν οι διαπροσωπικές σχέσεις των μαθητών μετά από μικρή έρευνα καταρτίστηκε ερωτηματολόγιο που κατέγραφε τα περιστατικά του εκφοβισμού και τους τρόπους αντιπετώπισής τους από τους μαθητές. Τον Ιούνιο αξιολογήθηκε το πρόγραμμα συμπληρώνοντας το ίδιο ερωτηματολόγιο και επιλέγοντας τους καλύτερους διαμεσολαβητές και «γιατρούς».

Με την νέα σχολική χρονιά επαναξιολογήθηκε δίνοντας το ίδιο ερωτηματολόγιο και κάνοντας το Κοινωνιόγραμμα, «Το κοινωνικό δίκτυο της φιλίας του σχολείου», με ένα παιχνίδι προσφοράς. To Πρόγραμμα συμμετείχε στον θεσμό «Αριστεία και Ανάδειξη Καλών Πρακτικών» του ΥΠΔΒΜΘ.

Συντελεστές του προγράμματος ήταν οι εκπαιδευτικοί:
Δρ. Κατσιφή – Χραλαμπίδη Σπυριδούλα (υπεύθυνη Προγράμματος), Μίτσης Παναγιώτης, Μόσχου Εριφύλλη, Νικάκη Παρασκευή, Νικολόπουλος Νίκος, Ξενιώτη Κωνσταντίνα, Ξένου Αγγελική, Τσιβούλας Αντώνης, Χρανιώτης Σταύρος

Κάμερα-Μοντάζ: Χρήστος Ραχιώτης – Συνέντευξη: Σοφία Παπαδημητρίου