Αρχική » Δράσεις σχολείων » Αριστεία και Ανάδειξη Καλών Πρακτικών

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Αριστεία και Ανάδειξη Καλών Πρακτικών

Στο θεσμό «Αριστεία και Ανάδειξη Καλών Πρακτικών» συμμετείχαν συνολικά 860 εκπαιδευτικοί 20 διαφορετικών ειδικοτήτων, με 547 έργα (365 ατομικά και 182 ομαδικά). Υπήρχαν 3 κατηγορίες έργων:

• διδακτική επιμέρους μαθημάτων,
  • σχολικές δραστηριότητες και
  • συνεργασία εκπαιδευτικής κοινότητας

Η αξιολόγηση των έργων έγινε από 131 άμισθους αξιολογητές, με επιστημονική και διδακτική επάρκεια. Το κάθε έργο εξετάστηκε με τη μέθοδο της τυφλής διπλής αξιολόγησης, δηλαδή από 2 αξιολογητές, χωρίς να γνωρίζουν το όνομα και το σχολείο προέλευσης του δημιουργού, και βαθμολογήθηκε για:

• την καινοτομία του
  • τη συμβολή του στη βελτίωση της διδακτικής πράξης
  • την τεκμηρίωση της παιδαγωγικής αξίας του
  • τη συμβολή του στη συνολική λειτουργία της σχολικής τάξης και της σχολικής μονάδας
  • τη σαφήνεια στην ανάπτυξή του

Παρουσιάζουμε τις συνεντεύξεις εκπαιδευτικών από δυο συμμετοχές που διακρίθηκαν στον θεσμό για την καινοτομία τους :