Prezi: Γνωρίζουμε την Ευρώπη

Στα πλαίσια του 1ου Εκπαιδευτικού Σεναρίου δημιουργήθηκαν οι παρακάτω ηλεκτρονικές παρουσιάσεις με τη βοήθεια του εκπαιδευτικού εργαλείου “Prezi”. Η πρώτη παρουσίαση αναφέρεται στα γενικά χαρακτηριστικά της ηπείρου, τη θέση της στον κόσμο, τα σπουδαία αξιοθέατα των χωρών της και γενικά στα στοιχεία του πολιτισμού των λαών της. Η παρουσίαση αυτή δημιουργήθηκε από τις εμπειρίες και τις γνώσεις των μαθητών και τη βοήθεια της εκπαιδευτικού.

Η δεύτερη παρουσίαση εμπεριέχει στοιχεία για τις μεγάλες ανακαλύψεις και τις θρησκείες της Ευρώπης. Οι μαθητές με τη βοήθεια του σχολικού εγχειριδίου τους αλλά και με πολυμεσικό υλικό που οι ίδιοι επέλεξαν από το διαδίκτυο, γνώρισαν την προσφορά του ευρωπαϊκού πολιτισμού στον κόσμο, τις μεγάλες ανακαλύψεις και την επιρροή τους στην Ευρώπη καθώς και τις επικρατούσες θρησκείες των ευρωπαϊκών κρατών.