1ο Εκπαιδευτικό Σενάριο “Οι λαοί της Ευρώπης”

Το πρώτο εκπαιδευτικό σενάριο πραγματοποιήθηκε στην τάξη μας στο μάθημα της Γεωγραφίας στην ενότητα “Η Ευρώπη”. Βασικός σκοπός του σεναίου είναι μαθητές με την παιδαγωγική αξιοποίηση ευρείας γκάμας των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (διαδίκτυο, εκπαιδευτικό λογισμικό, λογισμικό γενικής χρήσης, λογισμικό πολυμέσων), αλλά και συμβατικού υλικού (βιβλία, χάρτες, υδρόγειος σφαίρα) να γνωρίσουν καλύτερα τη μεγάλη οικογένεια στην οποία ανήκει και η χώρα μας και λέγεται Ευρώπη, να εντοπίσουν τα κράτη της, να πληροφορηθούν για τα κυριότερα πολιτιστικά στοιχεία των κατοίκων της και για τα σπουδαία έργα τέχνης και τον ευρωπαϊκό πολιτισμό.

Το εκπαιδευτικό σενάριο προσδοκάται να χρησιμοποιηθεί σε επόμενες ενότητες της Γεωγραφίας που αναφέρονται στην Ευρώπη  καθώς και στα επόμενα κεφάλαια που αφορούν στις υπόλοιπες ηπείρους όπου θα δοθεί η ευκαιρία στους μαθητές να κάνουν συγκρίσεις λαών και πολιτισμών και να συνειδητοποιήσουν τη θέση τους στον κόσμο. Επιπλέον το συγκεκριμένο σενάριο θα είναι χρήσιμο και για άλλα γνωστικά αντικείμενα όπως είναι η Ιστορία (κεφάλαιο που αναφέρεται στην είσοδο της Ελλάδας στην Ενωμένη Ευρώπη) καθώς και στο μάθημα της μουσικής (εκμάθηση τραγουδιών σε άλλη γλώσσα) και των εικαστικών. Το σενάριο (ενιαίο ή επιμέρους δραστηριότητες) μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε επόμενες χρονιές για τον εμπλουτισμό των διδασκαλιών.

Στον παρακάτω σύνδεσμο βρίσκεται η πλήρης ανάπτυξη του εκπαιδευτικού σεναρίου:

1ο ekp. senario- ARMENAKI