Blogάκι για τους μαθητές της τάξης μου

Το ιστολόγιο www.littlemountain.eu έχει ως βασικό στόχο την ανάρτηση υλικού του μαθήματος μετά από κάθε διδασκαλία. Οι μαθητές μετά το μάθημα έχουν τη δυνατότητα να σχολιάζουν και να γράφουν τις εντυπώσεις και τις προτάσεις τους για επέκταση του μαθήματος. Η ιστοσελίδα της τάξης μας δίνει την ευκαιρία ανάρτησης υλικού που δεν παρουσιάστηκε στην τάξη λόγω έλλειψης χρόνου.Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές έχουν ένα χώρο με συγκεντρωμένο το εκπαιδευτικό υλικό των μαθημάτων στο οποίο έχουν πάντα πρόσβαση και έτσι νιώθουν ότι συμμετέχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία. Συνηθίζεται να παρατίθενται οι βασικές ιδέες του μαθήματος, οι απόψεις της δασκάλας αλλά και των μαθητών οι οποίοι έχουν την ευκαιρία να σχολιάσουν ακόμα και ανώνυμα  κάνοντας  ελεύθερη αξιολόγηση.

Σε πολλές περιπτώσεις γίνεται η δημοσίευση των αποτελεσμάτων των εργασιών τους καθώς εργάζονται ατομικά ή σε ομάδες μέσα στην τάξη. Αυτό επιδρά πολύ θετικά στους μαθητές καθώς έχουν ισχυρό κίνητρο να φέρουν καλά αποτελέσματα τα οποία θα δημοσιευθούν και θα είναι διαθέσιμα για τους συμμαθητές αλλά και την οικογένειά τους. Τέλος το blog χρησιμοποιείται και σαν σχολική εφημερίδα στην οποία οι μαθητές δημοσιεύουν άρθρα με στιγμιότυπα από σχολικές εκδηλώσεις, φωτογραφικό υλικό, σκέψεις, συνεντεύξεις και θέτουν προβληματισμούς για θέματα που αφορούν τη σχολική κοινότητητα.

Ελάτε λοιπόν να ανεβούμε μαζί παρέα με την Έκτη τάξη στο “Βουνάκι” της Χίου! Κλικ:  www.littlemountain.eu