Μ΄ ένα βιβλίο ταξιδεύω!

Μπορεί να ζούμε  στην εποχή της τεχνολογικής επανάστασης και της επικράτησης των ηλεκτρονικών υπολογιστών σε όλες τις πτυχές της ζωής μας(ιδιαίτερα τώρα στον καιρό της πανδημίας)αλλά ό,τι και να γίνει κανείς και τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει την απέραντη ευχαρίστηση που σου προσφέρει η επαφή με το “φυσικό” βιβλίο(και συγχωρέστε μου τον αδόκιμο όρο) 😉 .

Και είναι πραγματικά αστείο ,ότι προσπαθώ να τραβήξω τα παιδάκια μου μακριά από τον υπολογιστή και να τα φέρω κοντά στο βιβλίο αλλά είμαι αναγκασμένη να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή για να πετύχω τον στόχο μου! 😥

➡ Έφτιαξα λοιπόν ένα μάθημα και μπορείτε να το δείτε πατώντας στην εικόνα παρακάτω!

➡ Και η αγάπη μου για την ποίηση…ξαναχτυπά 😆 Έγραψα γρίφους για τους ήρωες των παραμυθιών και ορίστε και ένα παιχνίδι που έφτιαξα και μπορείτε να παίξετε πατώντας πάνω στην παρακάτω εικόνα 😉

➡ Φυσικά και ένα κουίζ για να ελέγξω τις γνώσεις των μαθητών μου και τον βαθμό κατανόησης και εμπέδωσης όσων μάθαμε!

➡ Ε,και επειδή  ένα κουίζ δεν είναι αρκετό έφτιαξα και μερικά ακόμα παιχνιδάκια με τους ήρωες των παραμυθιών!

➡ Και με αφορμή το βιβλίο φτιάξαμε με τα μικρά μου και το  “μικρό λεξικό του Β” με λέξεις που μου είπαν τα ίδια(συμφωνήσαμε να μην  έχουν άμεση σχέση  με το βιβλίο όπως οι λέξεις βιβλιοθήκη,βιβλιοπωλείο,κλπ).Ορίστε το “μικρό λεξικό του Β” :

…και ορίστε και το σχετικό με αυτό παιχνίδι 😉

➡ Και δύο ακόμα παιχνιδάκια γιατί τα παιδάκια μου δεν τα χορταίνουν 😆

https://learningapps.org/view10370248 ΤΑΙΡΙΑΞΕ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕ ΗΡΩΑ

https://learningapps.org/view10368805    ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ

➡ Φυσικά και λίγες εργασιούλες!

➡ Α,ναι!Βρήκα και αυτή στο διαδίκτυο και μου άρεσε γι΄αυτό και την προτείνω και σε σας.Πίνακας διπλής εισόδου λοιπόν με πρίγκιπες ,δράκους,κάστρα και ιππότες!

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο το υλικό! 😆