Παρουσίαση από την Στ τάξη της εφημερίδας “Μαθητικά Χαμόγελα”

Την Πέμπτη, 26 Νοεμβρίου 2015, και ώρα 6 το απόγευμα, η Στ τάξη  θα παρουσιάσει τη μαθητική εφημερίδα “Μαθητικά Χαμόγελα” στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων, στα πλαίσια του 2ου ΠΑΓΚΡΗΤΙΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ «ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ».

“…Ο Σύλλογος Νεανικής Δημοσιογραφίας «Τύπος και Ουσία-Λευτέρης Δασκαλάκης», σε συνδιοργάνωση με την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων και σε συνεργασία με το Σύλλογο Δασκάλων Νηπιαγωγών και την Ε.Λ.Μ.Ε. Νομού Χανίων , σας καλούν να συμμετάσχετε στις εναρκτήριες ημερίδες του 2ου Παγκρήτιου Διαγωνισμού Δημοσιογραφικών Δεξιοτήτων (2015-2016) για μαθητές Νηπιαγωγείου, Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου. Ο διαγωνισμός έχει ήδη πραγματοποιηθεί για τέσσερα  συνεχόμενα έτη με εξαιρετική αποδοχή από τους μαθητές και διοργανώνεται για δεύτερη  σχολική χρονιά σε παγκρήτιο επίπεδο. Θέμα των ημερίδων είναι το Σχολικό Έντυπο στον Νομό Χανίων κατά τη σχολική χρονιά 2014-2015.

Θα παρουσιαστούν τα ήδη εκδοθέντα έντυπα (εφημερίδες, περιοδικά και ειδικές εκδόσεις) του προηγούμενου σχολικού έτους.

Οι ημερίδες θα διεξαχθούν στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων με το παρακάτω πρόγραμμα παρουσιάσεων:

Α) Για τα Δημοτικά Σχολεία και τα Νηπιαγωγεία, την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2015 στις 6 μ.μ. Θα περιλαμβάνονται τα ακόλουθα έντυπα:

– Το διασχολικό περιοδικό του Συλλόγου Δασκάλων- Νηπιαγωγών «Τα Χανιωτάκια».

–  Την εφημερίδα «Εργατικότητα και Σοφία»  και τα τηλεοπτικά «Δελτία Ειδήσεων» του  Δημοτικού Σχολείου Παλαιόχωρας.

–  Την εφημερίδα «Τα Μαντάτα» του 4ου Νηπιαγωγείου Κισάμου.

–  Το έντυπο «Herbarium E.U.RO.P.E.» του 11ου Νηπιαγωγείου Χανίων.

–  Το περιοδικό « Τα Μυστικά του Θρανίου» του 3ου  Δημοτικού  Σχολείου Κισάμου.

–  Την εφημερίδα «Γραμματοκαμώματα» του Δημοτικού Σχολείου Κατωχωρίου.

–  Την εφημερίδα «Ονείρου Πόλη» του Δημοτικού Σχολείου Αγίας Μαρίνας.

–  Την εφημερίδα «Μαθητικά Χαμόγελα» του Δημοτικού Σχολείου Ναυστάθμου.

–  Την εφημερίδα « Σχολείο εν δράσει.» του Δημοτικού Σχολείου Νεροκούρου.

–  Τη χειρόγραφη εφημερίδα «Κεραυνός» της Δ’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Χανίων.

–  Την εφημερίδα «Ο Κόσμος των Παιδιών» του 5ου Δημοτικού Σχολείου Χανίων.

–  Τη ραδιοφωνική συμμετοχή στο European School Radio και το πρόγραμμα «Συνύπαρξη ηλικιών» του 10ου Δημοτικού Σχολείου Χανίων.

–   Την εφημερίδα «Μαθητολόγια» του 13ου Δημοτικού Σχολείου Χανίων.

–   Την εφημερίδα «Πατάτες εν δράσει» του 15ου Δημοτικού Σχολείου Χανίων.

–   Τον πρωτότυπο διαδικτυακό ραδιοφωνικό σταθμό του 19ου Δημοτικού Σχολείου Χανίων. …”

Σας περιμένουμε όλους εκεί γι’ αυτή τη μοναδική ευκαιρία των μαθητών μας να παρουσιάσουν τη δουλειά τους.