Σήμερα διεξήχθη  στο σχολείο μας με ιδιαίτερη επιτυχία η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θεματικό άξονα για το τρέχον σχολικό έτος : «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά αθλήματα. Tο πρόγραμμα της 2ης «Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού» περιελάμβανε: Αθλητικές δραστηριότητες, κινητικές δραστηριότητες, παιχνίδια, ολυμπιακά και παραολυμπιακά αθλήματα, ανάγνωση παραμυθιού, επεξεργασία και διαδραστική συζήτηση για την έννοια του Ολυμπισμού, τα ιδεώδη και τις αξίες του, εικαστικές δημιουργίες, ανάλογες με την ηλικία των μαθητών/τριών. Ο σχεδιασμός και η προετοιμασία πραγματοποιήθηκε από την εκπαιδευτικό φυσικής αγωγής κ. Τσακίρη. Αρωγοί στην εκτέλεση, όσων σχεδιάστηκαν, ήταν το σύνολο των εκπαιδευτικών του σχολείου. Οι παραπάνω δράσεις υλοποιήθηκαν, κυλιόμενα καθ’ όλη τη διάρκεια του ωραρίου, από όλη τη σχολική κοινότητα, με τη συμμετοχή του συνόλου των μαθητών και των εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας.Οι δράσεις της ημέρας αυτής ανέδειξαν την κοινωνική διάσταση, τη φιλοσοφία και τη δυναμική του Σχολικού Αθλητισμού. Βάσει προγράμματος, δεν πραγματοποιήθηκαν μαθήματα.