Δημογραφική εξέλιξη της Μέσης Εκπαίδευσης στην πόλη της Κέρκυρας (1938 – 1964)

Περίληψη :

Η συγκεκριμένη μελέτη παρουσιάζει τη μέση εκπαίδευση στην πόλη της Κέρκυρας από το τέλος του μεσοπολέμου (1938) έως και τις αρχές του ’60 (1964).

Κατά τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο η μέση εκπαίδευση στην Κέρκυρα, παρά τις αντιξοότητες λόγω των πολεμικών γεγονότων της Κατοχής και του εμφυλίου, εμφανίζει τον αριθμό του μαθητικού δυναμικού της σταθερά αυξανόμενο. Η σχέση σε όλη αυτή την περίοδο μεταξύ αρρένων και θηλέων μαθητών και μαθητριών είναι αρνητική για τις μαθήτριες που παρακολουθούν την μέση εκπαίδευση. Η ύπαιθρος υπο-εκπροσωπείται  σε σχέση με την πόλη της Κέρκυρας, η κοινωνική ομάδα προέλευσης και ο τόπος καταγωγής επηρεάζει το βαθμό συμμετοχής και, τέλος, η μέση εκπαίδευση όλη αυτή την περίοδο παραμένει σε στασιμότητα όσον αφορά τις εκπαιδευτικές πολιτικές της και τον τρόπο που αυτές εφαρμόζονται στα σχολεία, αλλά η κοινωνική ανισότητα αμβλύνεται ιστορικά μέσα στα χρονικά πλαίσια της παρούσας μελέτης.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Καλημέρα κόσμε!