Πρόγραμμα Επικοινωνίας και Συνεργασίας Σχολείων

Στόχος του προγράμματος Επικοινωνίας και Συνεργασίας Σχολείων του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος  είναι η καινοτόμος εφαρμογή των Αναλυτικών Προγραμμάτων Σπουδών, ώστε να εξασφαλίζεται το υψηλό επίπεδο της παρεχόμενης παιδείας. Για την υλοποίηση του στόχου αυτού, κύρια εργαλεία θεωρούνται την υιοθέτηση νέων παιδαγωγικών μεθόδων και την ενσωμάτωση των νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση.

Στο πλαίσιο του παραπάνω προγράμματος, το Γυμνάσιο Νέας Τρίγλιας με το συντονισμό του καθηγητή Δημήτρη Αθανασιάδη (ΠΕ 04.01) συνεργάστηκε με το Γενικό Λύκειο του Κολεγίου Ψυχικού.

Η επικοινωνία των δύο σχολείων πραγματοποιήθηκε με ηλεκτρονική επαφή των καθηγητών αντίστοιχων ειδικοτήτων και μέσω της δημιουργίας χώρου στο CMS ειδικά για το Γυμνάσιο Νέας Τρίγλιας.

Μαθητές από το Γυμνάσιο Νέας Τρίγλιας πραγματοποίησαν πειράματα και ανακοίνωσαν τις μετρήσεις τους μέσω της παραπάνω πλατφόρμας στους μαθητές του Γενικού Λυκείου Κολεγίου Ψυχικού και αντίστροφα.