Καλως Ήρθατε!

Το ιστολόγιο αυτό απευθύνεται στους μαθητές γυμνασίου και στους καθηγητές πληροφορικής που διδάσκουν  στο Γυμνάσιο και περιέχει εκπαιδευτικό υλικό που δημιουργήσαμε τα τρία τελευταία σχολικά έτη στο 2ο Γυμνάσιο Ευόσμου. Το υλικό έχει ταξινομηθεί σε 4 κατηγορίες:

• ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ
  • ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ  ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
  • ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
  • ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΤΗ LOGO

Λίγα λόγια για την κάθε κατηγορία

ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

Τα φύλλα εργασιών περιλαμβάνουν γραπτές ασκήσεις για το κάθε μάθημα. Οι ασκήσεις μπορεί να είναι

1. Ερωτήσεις ανάπτυξης (αφορούν συνήθως ορισμούς και βασικές έννοιες).
  2. Ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής.
  3. Ερωτήσεις Σωστού Λάθους.
  4. Προτάσεις με κενά για συμπλήρωση.
  5. Αριθμητικά προβλήματα (όπου το επιτρέπει η θεωρία).

Τα φύλλα εργασιών μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως εργασία στο σπίτι ή στην τάξη παράλληλα με την διδασκαλία και φιλοδοξούν να λειτουργήσουν ως:

1. Μέσο αυτοξιολόγησης του μαθητή.
  2. Μέσο αξιολόγησης του μαθητή από τον καθηγητή.
  3. Μέσο επανατροφοδότησης του καθηγητή για το βαθμό κατανόησης και αφομοίωσης του μαθήματος από την τάξη.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Περιλαμβάνουν εκφωνήσεις εργαστηριακών δραστηριοτήτων με αναλυτικές οδηγίες όπου κρίνεται απαραίτητο.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΘΕΩΡΙΑΣ

Αφορούν σημειώσεις πάνω στις βασικές λειτουργίες του OpenOffice.Writer και OpenOffice.Calc, τα οποία χρησιμοποιούμε στο εργαστήριο για την Επεξεργασία Κειμένου και τα Υπολογιστικά Φύλλα αντίστοιχα.

ΕΡΓΑΣΙΕΣ LOGO

Είναι εκφωνήσεις για εργασίες στην Logo, που καλούνται να υλοποιήσουν οι μαθητές της Γ’ τάξης στο 3ο Τρίμηνο.  Οι εργασίες έχουν διαφορετικό βαθμό δυσκολίας και προαπαιτούμενων γνώσεων. Η κάθε εργασία συνοδεύεται από προτάσεις και υποδείξεις σχετικά με τον τρόπο εργασίας και την μέθοδο που πρέπει ακολουθήσουν οι μαθητές, καθώς και αναφορά στις εκτός ύλης εντολές.

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΧΡΗΣΗ

Εάν νομίζετε ότι κάποιο από το υλικό μπορεί να σας βοηθήσει στο έργο σας, μπορείτε ελεύθερα να το χρησιμοποιήσετε. Θα παρακολούσαμε όμως να να μας ενημερώσετε σχετικά, καθώς και για τα αποτελέσματα της εφαρμογής του. Επίσης όπου εντοπίσετε λάθη και αδυναμίες (γνωρίζουμε ότι υπάρχουν), παρακαλούμε ενημερώστε μας. Γενικώς περιμένουμε τα σχόλια σας.

Για να δείτε το υλικό γυρίστε στην σελίδα Εκπαιδευτικό Υλικό

Επίσης πρόσφατα προστέθηκαν και τα ακόλουθα

ON LINE ΑΣΚΗΣΕΙΣ

Αποσκοπούν στον αυτοέλεγχο των μαθητών σχετικά με τα θεωρητικά κεφάλαια του Βιβλίου.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ LOGO

Βιντεοσκοπημένα μαθήματα με την μέθοδο του Screen Recoording που φιλοδοξούν να αποτελέσουν ένα επιπλέον βοήθημα για τους μαθητές στην προσπάθεια τους να μάθουν προγραμματισμό σε Logo (Γ’ Γυμνασίου)

Γιάννης Δασκαλάκης
Δημήτρης Γαϊτανίδης

Σχετικά με ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ

Καθηγητής Πληροφορικής στο 2ο Γυμνάσιο Ευόσμου

Περισσότερες πληροφορίες
Κατηγορίες: Ανακοινωσεις, Γενικά, Εκπαιδευτικό Υλικό. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.