ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΡΙΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ

ΤΡΙΤΗ ΗΛΙΚΙΑ. 2 λέξεις χιλιάδες συναισθήματα.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Τρίτης Ηλικίας, την Πρώτη (1η) του Οκτώβρη οι μαθητές του σχολείου τίμησαν τους ηλικιώμενους με διάφορες δραστηριότητες.

Αρχικά, οι μαθητές παρακολούθησαν ένα βίντεο ευαισθητοποίησης.

Ακολούθησε συζήτηση σχετικά με το  τι συναισθήματα τους προκάλεσε. Μιλήσαμε για τις ανάγκες των ατόμων της τρίτης ηλικίας, πόσο σημαντικό είναι να τους δείχνουμε καθημερινά και έμπρακτα την αγάπη και το ενδιαφέρον μας.

Στη συνέχεια το κάθε παιδί αναφέρθηκε στους δικούς του παππούδες και γιαγιάδες.

Οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων συμπλήρωσαν την ακροστιχίδα “ΠΑΠΠΟΥΣ ΓΙΑΓΙΑ” γράφοντας λέξεις που τους έρχονταν συνειρμικά και χρησιμοποιώντας το λεξικό τους για βοήθεια. Έπειτα, έγραψαν μια έκθεση ιδεών με θέμα ” Η πιο όμορφη ανάμνηση με τον παππού και τη γιαγιά μου”.

Οι μαθητές των μικρότερων τάξεων παίξανε κρυπτόλεξο, λαβύρινθο και ζωγράφισαν μια ανάμνηση που έχουν με τους παππούδες τους.

Εν συνεχεία, κατασκευάσαμε καρτούλες για να χαρίσουμε στους δικούς μας ηλικιωμένους. Τέλος, γράψαμε ποιηματάκια αγάπης προς τους αγαπημένους μας παππούδες και τις λατρεμένες μας γιαγιάδες.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΙΡΗΝΗΣ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης, την 21η Σεπτεμβρίου οι 4 μαθητές του σχολείου μας  τίμησαν την ημέρα αυτή με δραστηριότητες.

Αφού αναλύσαμε τη σπουδαιότητα της λέξης “ειρήνη” , εισάγαμε και τον αντίποδά της. Τη λέξη “πόλεμος“. Αντιληφθήκαμε τη βαρύτητα και τις συνέπειες και των δύο λέξεων.

Με επίκεντρο τις 2 λέξεις γράφαμε συνειρμικά άλλες λέξεις που ταιριάζουν στις παραπάνω ,δημιουργώντας έτσι 2 ομάδες λέξεων. Το σπίτι της ειρήνης και το σπίτι του πολέμου.

Στη συνέχεια, προσπαθήσαμε να γράψουμε τα δικά μας ποιήματα.

Είδαμε τα σύμβολα που είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με την ειρήνη (σήμα της ειρήνης, περιστέρι, φύλλο ελιάς κτλ), ακούσαμε τραγούδια για την ειρήνη και κάναμε κολάζ .

Τέλος, πιάσαμε όλοι μαζι τα χέρια και υποσχεθήκαμε πως θα ζούμε ειρηνικά με τους συνανθρώπους μας μη ξεχνώντας πόσο σημαντική είναι η ειρήνη για να έχουμε μια αρμονική και αισιόδοξη ζωή.

Εμείς τα παιδιά είμαστε το μέλλον του κόσμου.

Η ΕΙΡΗΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΓΑΘΟ.

Αγιασμός στο Μονοθέσιο Δ.Σ. Αργυρού 11/9/2018

Την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε αγιασμός στην αυλή του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2018-2019.

Μόλις τέσσερις μαθητές πέρασαν φέτος την πόρτα του σχολείου και δήλωσαν έτοιμοι να ξεκινήσουν το ταξίδι της γνώσης .

Ο πάτερ Σταμάτης ευλόγησε τους μαθητές και την μοναδική εκπαιδευτικό και τους έδωσε δύναμη και ευχές για μια ξεχωριστή σχολική χρονιά.

Ας έχουμε, λοιπόν, ένα καλό , δημιουργικό “ταξίδι” με επιμονή, υπομονή , αισιοδοξία και όρεξη για γνώση!

Καλή σχολική χρονιά !

Η εκπαιδευτικός