Τα εργαλεία Web 2.0 στην τάξη

0

Συγγραφέας: ΑΜΑΡΑΝΤΙΔΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ | Κατηγορία Θεωρία, Χαρακτηριστικά Web 2.0 | , στις 16-01-2018

Τι είναι το WEB 2.0

Με άλλα λόγια ο όρος Web 2.0 αντιπροσωπεύει μια σειρά αλλαγών που σχετίζονται με τη μορφή και τη γενικότερη φιλοσοφία του «παραδοσιακού» διαδικτύου, του διαδικτύου που ίσως οι πιο πολλοί από εμάς γνωρίζαμε μέχρι σήμερα αλλά και το ρόλο του ίδιου του χρήστη. Πιο συγκεκριμένα, μέσα από το Web 2.0 ο αρχικός παθητικός ρόλος παρουσίασης πληροφοριών μεταβάλλεται και εξελίσσεται και ο χρήστης αποκτά έλεγχο στο περιεχόμενο του ιστού και από καταναλωτής καθίσταται ο ίδιος παραγωγός. Έννοιες όπως διαδραστικότητα, δυναμικό περιεχόμενο, συνεργασία, συνεισφορά και κοινότητα,  κοινωνικές σχέσεις μέσω Η/Υ, διαδραματίζουν πλέον έναν πρωταγωνιστικό ρόλο κάνοντας πολλούς να μιλούν για μια τεχνολογική και κοινωνική επανάσταση στο χώρο του διαδικτύου.

Σε λειτουργικό επίπεδο ο όρος  απευθύνεται σε ένα ευρύ φάσμα από ψηφιακές διαδικτυακές εφαρμογές, υπηρεσίες, εργαλεία και λειτουργίες όπως τα blogs, wikis, podcasts, RSS Feeds κ.λπ., τα οποία επιτρέπουν τη  διάδραση, την  κοινωνική δικτύωση, την συνεργατική διαμόρφωση περιεχομένου και το διαμοιρασμό αρχείων μεταξύ των χρηστών, διαδικασίες μέσα από τι οποίες ο χρήστης μετατρέπεται σταδιακά από παθητικός καταναλωτής μιντιακών προϊόντων, σε ενεργητικό παραγωγό, χρήστη και αναζητητή περιεχομένου.

Χαρακτηριστικά του Web 2.0

• Δημιουργικότητα
  • Διάδοση Πληροφοριών
  • Χρήση εργαλείων που επιτρέπουν στον χρήστη  να κάνει σχόλια, αλλαγές, αξιολογήσεις
  • Δυναμικές ιστοσελίδες
  • Η αλληλεπίδραση διαχειριστή και χρηστών δεν εξαρτάται πλέον από τους άμεσους τρόπους επικοινωνίας (e-mails)
  • Ένα νέο σύστημα κοινωνικής αλληλεπίδρασης έχει εξελιχθεί που περιλαμβάνει και rss feeds
  • Χρήση κοινωνικών περιοχών δικτύωσης.

Πλεονεκτήματα από την χρήση του Web 2.0 στην εκπαίδευση

• Ενεργός συμμετοχή και ανάπτυξη δεξιοτήτων.
  • Ο μαθητής δοκιμάζει, κάνει λάθη, ξαναδοκιμάζει μέχρι να ανακαλύψει από μόνος το αυτό που επιδιώκει.
  • Οι μαθητές και καθηγητές μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους και έξω απ’ την τάξη.
  • Ο ρόλος του εκπαιδευτικού αντιστοιχεί, παιδαγωγικά, στην ενεργητική μάθηση μέσα από την ανακάλυψη. Ο μαθητής «μαθαίνει πώς να μαθαίνει»
  • Κοινωνικοποίηση των μαθητών.
  • Συνεργασία των μαθητών και ανταλλαγή απόψεων.
  • Δημιουργία μιας θετικής στάσης απέναντι στις κοινωνικές διαδικασίες.
  • Υποστηρίζει την ανάπτυξη κοινοτήτων μάθησης.
  • Αποτελεί θετικό κίνητρο για την ενεργό συμμετοχή στο μάθημα.
  • Ενισχύει τη σύνδεση του σχολείου με την πραγματική ζωή.