Φυσική Ε΄ – Ενέργεια

Μαρ 202026

Λοιπόν, αγαπημένοι μου, θυμάμαι πολύ καλά πόσο σας άρεσε αυτό το κεφάλαιο!

Σκέφτηκα λοιπόν να ξεκινήσουμε την επανάληψη της Φυσικής μας από αυτό και μάλιστα να το προχωρήσουμε και λίγο πιο πέρα…

Θυμάστε τότε που είχαμε πει να φτιάξουμε ένα επιτραπέζιο παιχνίδι ερωτήσεων; Ε, λοιπόν, ήρθε η ώρα!

Εσείς θα διαβάσετε καλά ό,τι σημειώσαμε στα βιβλία μας και:

α) θα κάνετε τις ασκήσεις του φυλλαδίου που σας έχω επισυνάψει και

β) μόνοι σας ή με παρέα, θα μου στείλετε όσο περισσότερες ερωτήσεις μπορείτε για το δικό μας παιχνιδάκι! Οι ερωτήσεις θα είναι του τύπου “ποιος”, “τι”, “πού”, “πώς”, “πότε” και “γιατί” και η απάντησή τους θα πρέπει να είναι το πολύ μια μικρή φράση (για να χωράει στην καρτούλα). Δεν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός που μπορείτε να στείλετε, ο καθένας ας κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί και ακόμη καλύτερα συνεννοηθείτε με τους φίλους σας, μοιραστείτε τη δουλειά, ανταλλάξτε ιδέες και εντυπωσιάστε τους πάντες!

γ) ψάξτε στο διαδίκτυο εικόνες από κάθε μορφή και πηγή ενέργειας και στείλτε τες στην ομάδα να κάνουμε ένα ωραίο λεύκωμα!

Τις εργασίες αυτές καλό είναι να τις έχουμε μέχρι την Τρίτη… Θα τα καταφέρετε;

Φυσική E΄ – Επανάληψη στο κεφάλαιο της Ενέργειας

Ελπίζω να διασκεδάσετε, φιλάκια πολλά πολλά!!!

από κάτω από: Μαθήματα εξ αποστάσεως| με ετικέτα ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φυσική Ε΄ – Ενέργεια

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.